Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia

Je to stav kedy muž nemôže dosiahnuť erekciu. Možno vás to zaskočí, ale v súčasnosti ňou trpí približne 152 miliónov mužov po celom svete. Táto porucha vplýva nielen na sexuálne zdravie, ale ovplyvňuje tiež celkový zdravotný stav, partnerské, rodinné vzťahy, či radosť zo života. Erektilná dysfunkcia je problém a odštartuje sériu ďalších spomenutých problémov. Nemusíte sa však báť, pretože je to porucha, ktorá sa už dnes dá veľmi jednoducho a rýchlo vyriešiť. Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že to nejde len tak a konať!

Ako vzniká erektilná dysfunkcia - porucha erekcie

Lekári však oznamujú, že nie každé zlyhanie možno považovať za poruchu erekcie. Ak sa však tieto prejavy objavujú príliš často, vtedy už môže naozaj ísť o problém. Poruchy erekcie môžu vznikať aj vďaka tabletkám proti bolesti. Ak váš partner rieši akúkoľvek bolesť pilulkou, povedzte mu, nech to radšej vydrží. Na užívanie opiátov neprestajne upozorňujú aj vedci. Práve tie spôsobujú zmenu hladiny testosterónu v mužskom tele. Okrem spomenutých porúch môže dôjsť aj k iným problémom, ktoré sa muži boja spomenúť. Medzi problémy patrí aj bolestivá ejakulácia, či ťažkosti s dosiahnutím orgazmu.

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Väčšina lekárov sa zhoduje v tom, že porucha erekcie sa vo väčšine prípadov nepovažuje za samotné ochorenie, ale skôr za prejav iného ochorenia. Medzi spúšťače patrí napríklad:

 • Vysoký krvný tlak
 • Diabetes
 • Parkinsonova choroba
 • Hypospádia
 • Peyronieho choroba
 • Roztrúsená skleróza
 • Cukrovka
 • Ateroskleróza
 • Neurologické ochorenia
 • Srdcovocievne ochorenia
 • Chirurgické zákroky
 • Psychické zmeny

Ďalšie príčiny

Erektilná dysfunkcia však nesúvisí len s vaším telesným zdravím, ale aj momentálnym fyzickým, či psychickým rozpoložením. Nervozita a stres patria tiež k príčinám vzniku erektilnej dysfunkcie. Ak máte záľubu v alkohole a v nikotíne, mali by ste zvážiť ich konzumáciu a užívanie. Dôležitý je aj zdravý životný štýl. Nedostatok spánku, pohybu, veľa práce, ale aj obľuba mastných a vyprážaných jedál môže byť príčinou poruchy erekcie. Zastavte sa, a zmeňte aspoň na chvíľku svoj harmonogram, a určite nastane zlepšenie. Pri organickom pôvode erekcie ste už pravdupovediac odsúdení užívať lieky do konca života.

Liečba erektilnej dysfunkcie

Pokiaľ v práci stresujete, máte nedostatok spánku a nemáte čas na zdravé jedlo, svoju poruchu erekcie môžete vyliečiť aj zmenou životného štýlu. Urobte si zoznam cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Doprajte si aspoň osem hodín spánku, snažte sa viac cvičiť, menej fajčiť, tešiť sa zo života, občas navštíviť aj lekára a ručíme vám, že porucha erekcie vás už strašiť nikdy nebude. Navyše vás zmenou životného štýlu liečba nič nebude stáť.

Pri liečení erektilnej dysfunkcie lekári zdôrazňujú, že je dôležité, aby mal muž zdravý nervový systém, ktorý vedie impulzy z mozgu chrbtovým kanálom až do penisu. Podstatné sú aj zdravé svaly v penise a tiež dostatok oxidu dusnatého. Podľa urológov je najideálnejšou voľbou liečba, ktorá nebolí, je neinvazívna, vysoko účinná aj cenovo dostupná. Siahnuť môžete okrem zmeny životného štýlu po troch možnostiach. Prvou je užívanie tabletiek kombinovanými s prístrojmi a psychosexuálnou liečbou. Druhá možnosť predstavuje použitie injekcií a gélov priamo do penisu. Tretia možnosť spočíva v chirurgickej liečbe, ktorá sa používa len veľmi zriedkavo a tak najpopulárnejšou možnosťou aj naďalej zostávajú tabletky, ktoré majú účinnosť od 40 – 90%.