Erektilná dysfunkcia

V súčasnosti ňou trpí približne 152 miliónov mužov po celom svete. Táto porucha vplýva nielen na sexuálne zdravie, ale ovplyvňuje tiež celkový zdravotný stav.

Toto dvojslovné pomenovanie znamená stav, kedy muž nemôže dosiahnuť erekciu alebo je ťažké erekciu udržať počas potrebnej doby. S týmto problémom sa vo svojom živote stretne viac ako 30 % mužskej populácie. Táto porucha vplýva nielen na sexuálne zdravie, ale ovplyvňuje tiež celkový zdravotný stav, partnerské, rodinné vzťahy či radosť zo života. 

Erektilná dysfunkcia je problém, ktorý môže spôsobiť ďalšie ťažkosti. Na začiatok je však dôležité uvedomiť si, že problém vznikol a vtedy je možné aj zakročiť.

Ako vzniká erektilná dysfunkcia - porucha erekcie

Nie každé zlyhanie možno považovať za poruchu erekcie. Ak sa však tieto prejavy objavujú príliš často, vtedy už môže naozaj ísť o problém. Poruchy erekcie môžu vznikať vďaka stavom a diagnózam, ktorými muž trpí, a následne aj užívaným liekom. Niektoré z nich môžu spôsobovať zmenu hladiny mužského pohlavného hormónu v mužskom tele.

Príčiny erektilnej dysfunkcie

MUDr. Václav Urbánek, CSc., sexuológ: “Pri vzniku výrazných porúch stoporenia penisu (odborne povedané pri vzniku erektilnej dysfunkcie) sa môže uplatňovať celý rad rozmanitých príčin, ktoré sa v mnohých prípadoch kombinujú.

Podieľať sa môžu jednak faktory psychické, a to neistota z očakávania, partnerské či manželské konflikty, nedostatok sebadôvery a pokles nálady v dôsledku stresu, depresie, situačnej či generalizovanej úzkosti.

A ďalej to môžu byť faktory organické, v prvom rade cievne (tepenné, žilové, prípadne kombinácia oboch zložiek) a faktory prameniace z porúch nervovej sústavy, ďalej príčiny miestne alebo lokálne vrátane anomálií a zápalových ochorení pohlavných orgánov, stavy po operáciách (predovšetkým prostaty), úrazy panvy, odchýlky vo fungovaní žliaz s vnútornou sekréciou.

Dobre známy je vzťah erektilných dysfunkcií k niektorým celkovým ochoreniam ako je zvýšený krvný tlak, cukrovka či kôrnatenie ciev, teda ateroskleróza. Nezriedka sa môžu uplatňovať vplyvy toxické (nikotín u silných fajčiarov, alkohol či iné návykové látky) a liekové (napríklad pri nutnosti dlhodobo užívať tablety proti zvyšovaniu krvného tlaku).

V niektorých prípadoch sa nemusí v podstate jednať o poruchu pohlavnej funkcie jedinca, situácia môže mať povahu skôr partnerského (manželského) sexuálneho nesúladu vo vnútri páru.”

Okrem príčin, ktoré MUDr. Urbánek uvádza, spomenieme aj ďalšie, ktoré môžu byť pôvodcami erektilnej dysfunkcie:

  • Parkinsonova choroba,
  • hypospádia,
  • Peyronieho choroba,
  • roztrúsená skleróza,
  • ateroskleróza,
  • neurologické ochorenia,
  • srdcovocievne ochorenia,
  • chirurgické zákroky,
  • psychické zmeny.

Ďalšie príčiny

Erektilná dysfunkcia však nesúvisí len s telesným zdravím, ale aj momentálnym fyzickým či psychickým rozpoložením. Nervozita a stres patria tiež k príčinám vzniku erektilnej dysfunkcie. Ak máte záľubu v alkohole a v nikotíne, mali by ste zvážiť ich konzumáciu a užívanie. Nadmerné fajčenie stavia pevné základy mnohým ochoreniam. Nedostatok spánku (menej ako 7 hodín denne), pohybu, veľa práce, ako aj obľuba mastných a vyprážaných jedál môže byť príčinou poruchy erekcie. 

Liečba erektilnej dysfunkcie

Pri liečení erektilnej dysfunkcie lekári zdôrazňujú, že je dôležité, aby mal muž zdravý nervový systém, ktorý vedie impulzy z mozgu chrbtovým kanálom až do penisu. Podstatné sú aj zdravé svaly v penise a tiež dostatok oxidu dusnatého. Podľa urológov je najideálnejšou voľbou liečba, ktorá nebolí, je neinvazívna, vysoko účinná aj cenovo dostupná. Siahnuť môžete po troch možnostiach liečby:

  1. Prvou je užívanie tabletiek kombinovanými s prístrojmi a psychosexuálnou liečbou.
  2. Druhá možnosť predstavuje použitie injekcií a gélov priamo do penisu.
  3. Tretia možnosť spočíva v chirurgickej liečbe, ktorá sa používa len veľmi zriedkavo.

Najpopulárnejšou možnosťou aj naďalej zostávajú tabletky, ktoré majú účinnosť od 40 – 90 %.

Zmeňte životný štýl

Ak chcete predchádzať príčinám, je vhodné upraviť životný štýl:

  • Doprajte si aspoň osem hodín spánku;
  • Snažte sa viac venovať telesnému cvičeniu alebo všeobecne pohybu;
  • Menej znamená viac, a to predovšetkým v prípade fajčenia. Snažte sa obmedziť množstvo nikotínu alebo sa ho úplne zbaviť;
  • Navštevujte pravidelne lekára = absolvujte preventívne prehliadky.

Podľa štúdie Harvardskej univerzity bolo len 30 minút chôdze spojených s 41 % poklesom rizika vzniku erektilnej dysfunkcie. Iný výskum naznačuje, že mierne cvičenie môže pomôcť obnoviť sexuálnu výkonnosť u obéznych mužov stredného veku. 

Pohyb, spánok, pravidelné návštevy lekára ani obmedzenie “legálnych drog” (ako cigariet a alkoholu) vás nebudú nič stáť a môžu vo veľkej miere prispieť k úspechu. Pozitívne ovplyvnia nielen vaše zdravie, ale aj váš sexuálny život. A bude to doslova “stáť” za to.