Testosterón

Testosterón

Čo je testosterón?

Testosterón je mužský pohlavný hormón tvorený v semenníkoch. Tento dôležitý “mužský hormón” zohráva svoju úlohu v ľudskom tele. Je zodpovedný za vývoj charakteristických čŕt mužov: stavba tela, hrúbka hlasu, telesná konštrukcia, výška, veľkosť penisu.

Mužské telo tvorí testosterón v semenníkoch a nadobličkách, pričom najvyššie hodnoty majú mladí muži v puberte. Práve v tomto období im začína rásť ochlpenie, rysuje sa svalstvo a samozrejme, zvyšuje sa sexuálna aktivita. Postupom času a s pribúdajúcim vekom ubúda aj testosterón, avšak úbytok nemusí byť len prirodzený.

Hoci hovoríme o mužskom hormóne, produkuje ho aj ženské telo, a to v nadobličkách a vaječníkoch. U oboch pohlaví do značnej miery ovplyvňuje libido. U mužov je v dospelosti nevyhnutný pre produkciu spermií.

Tieto aspekty života ovplyvňuje

 • tvorbu kostí,
 • rozvoj svalovej hmoty,
 • uchovávanie tuku v tele,
 • tvorbu červených krviniek,
 • náladu,
 • produkciu spermií,
 • kvalitu pohlavného styku.

Keď je ho v tele dostatok, muži sa zvyčajne tešia dobrému zdraviu a v posteli zvyčajne nemávajú problémy. Ak však jeho produkcia nie je dostatočná, môžu zaznamenať celý rad nepríjemných príznakov:

 • znížená chuť na sex,
 • ochabovanie svalstva,
 • problémy s erekciou (neschopnosť dosiahnuť ju alebo udržať),
 • priberanie na váhe,
 • nízke sebavedomie,
 • náladovosť,
 • pocity úzkosti, dokonca depresie,
 • nedostatok celkovej energie,
 • menší počet spermií, ich pohyblivosť (čo môže mať za následok neplodnosť).

Nízka hladina testosterónu sa spája tiež so vznikom a rozvojom rôznych chronických ochorení ako cukrovka či srdcovo-cievne ochorenia .

Vplyv na produkciu testosterónu

Zvyčajne po tridsiatom roku života hladina mužského testosterónu postupne klesá. Výsledkom je ochabovanie svalstva, spomalený metabolizmus, zhoršovanie pamäti, u niektorých mužov nástup depresií a dokonca vznik rôznych ochorení ako osteoporóza a choroby srdca. Tento stav sa odborne nazýva andropauza.

Existujú však aj ďalšie vplyvy, vďaka ktorým muž prichádza o testosterón.

 1. Obezita,
 2. Nadmerná konzumácia alkoholu,
 3. Fajčenie,
 4. Užívanie niektorých druhov liekov,
 5. Nedostatok odpočinku a spánku.

Zvýšenie testosterónu - čo by ste mali pre to urobiť?

Ak aj vy hľadáte riešenie, ako zvýšiť hladinu testosterónu, môžete tak urobiť v niekoľkých krokoch.

Zmena nezdravých návykov

Znižovanie objemu telesného tuku a zaradenie fyzickej aktivity môže výrazne pomôcť. Potvrdzuje to aj andrologický výskum Univerzity v Manchestri, Katedra medicíny a endokrinológie. Zameriava sa na účinok testosterónu na svalovú silu, fyzickú funkciu, zloženie tela a kvalitu života mužov .

Aj tréning s vysokou intenzitou, či ďalšie typy cvičení vykazujú vysokú efektívnosť. Štúdie potvrdzujú, že zvýšená fyzická aktivita má účinok na zvyšovanie hladiny testosterónu. Toto zistenie podporili japonskí vedci z Univerzity Tsukuba .

Odpočinok a minimalizovanie stresu

Stres neprospieva nášmu zdraviu, to je všeobecne známe tvrdenie. O jeho nepriaznivom vplyve vypovedá aj hladina testosterónu. Keď to vezmeme z druhej strany, zvládanie stresovej úrovne môže pomôcť zlepšiť nízku hladinu testosterónu.

Zinok môže byť ďalším z kľúčov k úspechu

Vedci z lekárskej fakulty kórejskej Medicínskej univerzity Ajou, Suwon dospeli prostredníctvom štúdie k zaujímavým záverom. Muži s normálnou skupinou testosterónu mali významne vyššiu hladinu zinku v porovnaní s mužmi s nízkou skupinou testosterónu.

Zinok prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii, k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi. Je súčasťou vyváženého jedálnička, ale aj kvalitných tabletiek na erekciu.

Ktoré potraviny obsahujú zinok? Hovädzie mäso, kuracie mäso, jahňacie mäso, tekvicové semená, kakao, kešu orechy, špenát, cícer, ustrice, krabie mäso . Nakoľko si ľudské telo nedokáže robiť “zinkové zásoby”, je potrebné dopĺňať ho denne.

Jedlo na podporu prírodného testosterónu

Možno ste ani netušili, vďaka ktorým potravinám to denne dokážete. Tuniak, vajíčka, avokádo, ale aj mnohé ďalšie by určite nemali chýbať vo vašom jedálničku na podporu testosterónu. Kým cvičenie a zbavenie sa nezdravých návykov môže znamenať odopieranie a námahu, vďaka chutnému jedlu si vylepšíte bilanciu.

Vplyv testosterónu na mužskú erekciu

Spomeniete si ešte, milí páni, akú chuť na milovanie ste mali v puberte? V dobe, keď bola hladina prírodného testosterónu vo vašom tele optimálna. A všimli ste si, ako sa vaša chuť na posteľné aktivity so zvyšujúcim sa vekom znižuje? Je vysoko pravdepodobné, že za tým nie je nič iné ako nedostatok testosterónu.

Možno vaša erekcia už nie je taká pevná, ako kedysi, dokonca môžete zaznamenať neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Sexuálna aktivita môže pre vás znamenať doslova záťaž. Nedovoľte však, aby sa z vás stal muž, ktorý o sexe číta už len na internete alebo v novinách.

K tomu, aby ste si zachovali svoju sexualitu a mužnosť, vám môžu pomôcť tabletky Zerex. Priaznivo vplývajú na intímny život, plodnosť muža, sexuálnu vitalitu a výkon, a to v každom veku.

Tabletky Zerex obsahujú prírodné zložky kotvičník zemný, macu peruánsku, zinok, ženšen, pestrec mariánsky, L-arginín, L-lyzín, teobromín - extrakt zo semien kakaovníka pravého a ďalšie vitamíny, ktoré priaznivo vplývajú na pevnú a kvalitnú erekciu, zlepšenie výkonu a výdrže v posteli, udržanie optimálnej hladiny prírodného testosterónu, nabudenie libida a sexuálnej túžby.

SÚVISIACE PRODUKTY

Certifikované tabletky Zerex Klasik pre kvalitnú a silnú erekciu
Zerex
Klasik
-
12
kapsúl
29,00 €s DPH
Zerex Ultragold na dlhodobú podporu sexuálnej kondície
Zerex
Ultragold
65,00 €s DPH