Stres

Stres obrázok

Čo je to stres?

Stres je psychický stav človeka, ktorý sa cíti byť ohrozený a obáva sa, že jeho obranná reakcia nebude dostatočne silná. Medzi fyzické prejavy stresu patrí zrýchlený dych, rozbúchané srdce, pot, napätie v svaloch, zovretý žalúdok a sucho v ústach.

Krátkodobý stres je pozitívny. Udržuje vaše telo a myseľ v bdelosti – ste pripravení bojovať alebo utiecť. Mobilizuje vaše sily a umožňuje vám podať lepší výkon. Dlhodobý stres však so sebou prináša množstvo duševných aj zdravotných problémov.

Aké sú príčiny stresu moderného muža?

Podľa súčasných štatistík sú hlavné spúšťače stresu v našich životoch nasledovné:

Aké má následky dlhodobý stres?

Po krátkodobom strese sa telo rýchlo spamätá a nabehne na normálny režim. Ak sa však nenaučíte zvládať stresové situácie v dlhodobom horizonte, hrozia vám nasledovné vážne zdravotné problémy zo stresu:

Ako sa vyhnúť stresu?

Využite niektorú z osvedčených techník na odbúranie stresu, ktoré odporúčajú lekári a psychológovia:

Bolesti žalúdka zo stresu: akú stravu zvoliť?

Bolesť brucha zo stresu či hnačka zo stresu býva častým dôsledkom nesprávneho stravovania počas náročných dní (ktoré často prebieha v zhone). Správnym výberom jedla si však viete pomôcť zmierniť nevoľnosť zo stresu. Vyhnite sa fast foodu a sladeným nápojom a radšej zaraďte do svojho jedálnička:

Psychické zdravie a stres

Podľa prieskumu v USA uviedlo až 48% opýtaných, že ich úroveň stresu za ostatných 5 rokov narástla. Možno sa aj vy cítite podobne. Chronický stres je hlavným spúšťačom depresií, úzkostných porúch, neuróz a únavového syndrómu. Častým riešením situácie sú antidepresíva (tabletky proti stresu a úzkosti), ktorých nedostatkom je vysoká návykovosť.Ak rozmýšľate nad tým, ako sa zbaviť stresu a depresie bez liekov, vyskúšajte napríklad: