Prostata a problémy s ňou spojené

Majú ju len muži a je dôležitou súčasťou reprodukčnej sústavy muža. Prostata alebo aj predstojnica, či predstojná žľaza. Čo o nej vieme a aké má zväčšená prostata prejavy?

Prostata

Je malá žľaza, ktorej hlavnou funkciou je sekrécia prostatickej tekutiny, jednou zo zložiek spermy. Nachádza sa pred konečníkom, medzi močovým mechúrom a penisom. Stredom prostaty prechádza močová trubica, ktorá prenáša moč z mechúra. Prostata tvorí časť mliečnej tekutiny, ktorá slúži ako výživa pre spermie - zabezpečuje ich dlhšiu životnosť. Pri ejakulácií sa spermie vytvorené v semenníkoch presunú cez kanálik nazývaný vas deferens do prostaty. Na to sa prostata uzatvorí a vytlačí túto tekutinu do močovej trubice.

Veľkosť prostaty je prirovnávaná k vlašskému orechu a jej váha je približne 20 gramov. So zvyšujúcim vekom môže rásť, čo je normálna súčasť starnutia väčšiny mužov.

Problémy s prostatou: Aké má zväčšená prostata prejavy?

Prostata teda zabezpečuje prenos životne dôležitej tekutiny, keď je správny čas. Avšak čím sú muži starší, tým väčšie je riziko vzniku zväčšenej prostaty (odborne benígna prostatická hyperplázia) alebo rakoviny prostaty. Nepríjemnosti môžu byť aj v sexuálnej oblasti, kedy ťažkosti s prostatou môžu vyústiť do problémov so slabou erekciou.

Zväčšená prostata

Benígna prostatická hyperplázia nazývaná aj zväčšenie prostaty, je bežným javom sprevádzajúcim starnutie mužov. Vieme už, že prostata obklopuje močovú trubicu. Zväčšená prostata ju stláča a dráždi steny močového mechúra, čím zasahuje do normálneho močenia: spomaľuje alebo zastavuje tok moču.

Symptómy zväčšenej prostaty zahŕňajú:
  • častá alebo naliehavá potreba močiť
  • pocit, že močový mechúr je plný, dokonca aj po močení
  • slabý tok moču prerušované močenie, potreba zastaviť a začať močiť niekoľkokrát
  • problémy s začatím močenia v závažných prípadoch úplná nemožnosť vymočiť sa
  • zvýšená frekvencia močenia v noci krv v moči

Vsaďte na prevenciu a prírodné zložky

Medzi prírodné zložky, ktoré pozitívne vplývajú na prostatu patria:

Saw palmetto (Serenoa plazivá) - tento bylinný prostriedok pochádza z plodov palmy. Používa sa po stáročia na zmiernenie problémov s močením, vrátane tých spôsobených zväčšenou prostatou. Podľa Amerického Národného inštitútu zdravia niekoľko štúdií v malom meradle naznačuje, že saw palmetto môže byť účinné na zmiernenie symptómov zväčšenej prostaty.

Pŕhľava dvojdomá - koreň pŕhľavy zlepšuje niektoré symptómy benígnej prostatickej hyperplázie a je bežne používaný v Európe. Pôsobí protizápalovo a pozitívne ovplyvňuje vylučovaciu funkciu obličiek ako aj funkciu močového ústrojenstva.

Tieto dve rastlinné zložky sú spolu so zinkom obsiahnuté vo výživovom doplnku Zerex ProstanaxZinok je totiž dôležitým minerálom, ktorý napomáha pri blokovaní mužského pohlavného hormónu na jeho aktívnu formu, čo má vplyv na spomalenie rastu buniek prostaty.

Rakovina prostaty

Je jedným z najbežnejších typov rakoviny u mužov. Obvykle rakovina prostaty rastie pomaly v bunkách prostaty a spočiatku sa obmedzuje na prostatu, kde nespôsobuje vážnejšie poškodenie. Rakovinový nádor je skupina rakovinových buniek, ktoré môžu vyrastať a zničiť okolité tkanivá. Môže sa tiež rozšíriť do iných častí tela (metastázovať).

Symptómy sa často objavia len vtedy, keď je prostata dostatočne veľká na ovplyvnenie močovej trubice. V skorých štádiách rakoviny sa teda nemusia vyskytnúť žiadne. Ak sa objavia, zvyčajne to bývajú tieto:

  • abnormálne časté močenie
  • problémy začať močiť
  • problém udržať moč
  • krv v moči bolestivé močenie
  • erektilná dysfunkcia (problém s dosiahnutím alebo udržaním erekcie)

Napriek tomu, že niektoré typy rakoviny prostaty rastú pomaly a môžu potrebovať minimálnu alebo dokonca žiadnu liečbu, iné typy sú agresívne a môžu sa rýchlo šíriť. Rakovina prostaty, ktorá je zistená skoro - keď je stále obmedzená na prostatu - má lepšiu šancu na úspešnú liečbu.

Rizikové faktory spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou ochorenia

Rizikovým faktorom je všetko, čo ovplyvňuje šancu na získanie ochorenia, ako je rakovina. V prípade rakoviny prostaty to sú:

  • Vek - riziko vzniku choroby sa zvyšuje s vekom. Rakovina prostaty je zriedkavá u mužov mladších ako 40 rokov, pravdepodobnosť sa zvyšuje po dosiahnutí veku 50 rokov. U mužov do veku 75 rokov je 1 zo 7 mužov. Do veku 85 rokov sa toto zvyšuje na 1 z 5.
  • Etnický pôvod - rakovina prostaty sa vyskytuje najčastejšie u afroamerických mužov a karibských mužov afrického pôvodu. Najmenej sa rakovina prostaty vyskytuje u mužov ázijského pôvodu. Rakovina prostaty je najbežnejšia v Severnej Amerike, severozápadnej Európe, Austrálii a na karibských ostrovoch. V Ázii, Afrike, Strednej Amerike a Južnej Amerike je menej častá. Dôvody týchto rasových a etnických rozdielov nie sú jasné.
  • Rodinná anamnéza - ak máte mužského príbuzného prvého stupňa s rakovinou prostaty, máte vyššiu šancu na rozvoj, než muži bez takejto histórie. Riziko sa znova zvyšuje, ak má viac ako jeden príbuzný muža rakovinu prostaty. Riziká sú tiež vyššie u mužov, ktorých mužskí príbuzní boli diagnostikovaní, keď boli mladí.
  • Genetika - zmeny génov môžu zvýšiť riziko prenosu rakoviny prostaty z rodičov na dieťa. Človek môže dediť gény, ktoré môžu zvýšiť riziko.
  • Strava a životný štýl - existujú dôkazy, ktoré dokazujú, že životné prostredie a životný štýl môžu ovplyvniť riziko vzniku rakoviny prostaty. Muži, ktorí jedia veľa červeného mäsa alebo mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, majú o niečo vyššiu šancu získať rakovinu prostaty. Títo muži majú tiež tendenciu jesť menej ovocia a zeleniny.

Liečba rakoviny prostaty

Každý prípad sa posudzuje individálne a môže mať rôzne možnosti liečby. Patria medzi ne:

  • Aktívny dohľad má za cieľ vyhnúť sa zbytočnému ošetrovaniu neškodných typov rakoviny a zároveň poskytovať včasnú liečbu mužom, ktorí ju potrebujú. Je to bezpečná stratégia. Monitorujú sa hladiny antigénu špecifického pre prostatu alebo PSA (proteín produkovaný normálnymi aj malígnymi bunkami prostaty) v krvi bez ďalších okamžitých opatrení. Až dve tretiny diagnostikovaných mužov s nízkym rizikom rakoviny prostaty nepotrebujú liečbu.
  • Liečenie ožiarením (Brachyterapia) - rádioaktívne semená sa implantujú do prostaty a poskytujú cielené liečenie ožiarením.
  • Konformná radiačná terapia - radiačné lúče sú tvarované tak, že oblasť v ktorej sa prekrývajú, je takmer rovnaká ako orgán alebo oblasť, ktorá vyžaduje liečbu. Tým sa minimalizuje vystavenie žiareniu zdravému tkanivu.
  • Radioterapia modulovaná intenzitou. Ide o pokročilú formu konformnej radiačnej terapie.
  • Kryoterapia (kryochirurgia) je metóda zabíjania rakovinových buniek ich zmrazením. Drobné sondy nazývané kryonelely sa vkladajú do prostaty cez stenu konečníka. Zmrazujú prostatovú žľazu a zabíjajú rakovinové bunky, ale zomierajú aj niektoré normálne bunky.
  • Terapia potlačovania androgénu je hormonálna liečba, ktorá znižuje účinok androgénu. Androgény sú mužské hormóny, ktoré môžu stimulovať rast rakoviny. Táto terapia môže spomaliť a dokonca zastaviť rakovinový rast znížením hladiny androgénu.
  • Chemoterapia môže byť odporúčaná ako forma zabíjania rakovinových buniek
  • Radikálna prostatektómia - prostata je chirurgicky odstránená. Táto liečba je možnosťou liečby lokalizovaného karcinómu prostaty a lokálne pokročilého karcinómu prostaty. Tieto ošetrenia sa všeobecne používajú jeden po druhom, hoci v niektorých prípadoch sa môžu kombinovať.

Zaujímavosť na záver

Niektorí lekári si myslia, že by sa rakovina prostaty nemala nazývať rakovinou. Slovo rakovina môže spôsobiť paniku u pacientov. Štúdia vykonaná vo Švédsku zistila, že miera samovrážd u pacientov s diagnózou rakoviny bola šesťkrát vyššia ako u zvyšku populácie. Štúdia mala názov Okamžité riziko kardiovaskulárnych príhod a samovraždy po diagnostikovaní rakoviny prostaty: Potenciálna kohortná štúdia. Výskumníci analyzovali údaje o 168 584 švédskych mužov, ktorí boli diagnostikovaní s rakovinou prostaty medzi rokmi 1961 a 2004. Z týchto mužov zaznamenalo 10 126 (6 percent) kardiovaskulárnu udalosť za rok diagnostikovania rakoviny a 136 (0,08 percenta) spáchalo samovraždu.