Kondómy

Od histórie až po dnešné druhy kondómov.

História kondómov

Názov „kondóm“ pravdepodobne vznikol z latinského slova „condus“, čo je pomenovanie pre nádobu alebo nádrž. Podľa historikov bolo používanie kondómov z plátna populárne už v starom Egypte, v 2. tisícročí p.n.l.. V prvom storočí n.l. sa objavujú prvé zmienky o používaní kondómov v Európe, na nástenných maľbách v Combarelles. V stredoveku sužovali svet epidémie syfilisu a medzi mužmi sa rozšírilo používanie kondómov, vyrobených z látky, z rybacej kože, mechúrov alebo čriev rôznych zvierat (oviec, kôz, atď.).

Prvé kondómy, vyrobené prevažne zo zvieracích tkanív, slúžili predovšetkým ako ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami a často neplnili svoj účel, lebo sa ľahko trhali. Revolúcia vo výrobe kondómov nastala v roku 1839, keď sa začali vyrábať pružné kondómy z prírodného kaučuku. Od roku 1870 sa kondómy predávali masovo v roku 1920 sa začali vyrábať jednorazové latexové kondómy, ako ich poznáme dnes. V súčasnosti sa produkujú čoraz tenšie a dokonalejšie kondómy, prispôsobené požiadavkám mužov a žien.

Aké druhy kondómov existujú?

Vyberte si tie najlepšie kondómy pre vás a vašu partnerku, podľa toho, čo preferujete v sexe. Nezabudnite si prečítať návod, ako správne nasadiť prezervatív, ktorý je súčasťou balenia.

Klasické kondómy

Bežné kondómy sú lubrikované, nemajú arómu a ich priemerná dĺžka je okolo 17 cm.

Extra jemné kondómy

Tenké kondómy, ktoré poskytujú intenzívnejší sexuálny kontakt (väčší pocit tepla a blízkosti). Zvyčajne bývajú extra lubrikované.

Extra pevné kondómy

Spoľahlivosť kondómu je vyššia, vďaka pevnejšiemu materiálu (používa sa hrubší latex). Sú vhodné na divokejšie posteľné hry a na análny sex.

Kondómy so štruktúrou

Vrúbkovaný kondóm, kondóm s výčnelkami alebo prúžkovaný kondóm zvyšuje sexuálnu stimuláciu partnerky.

Kondómy s arómou a príchuťou

Parfumované kondómy, väčšinou s príchuťou ovocia (banán, jahoda, čerešňa) pomáhajú zapojiť do sexuálneho aktu viac zmyslov. Ich vôňa môže navyše slúžiť ako afrodiziakum.

Ultra malé/veľké veľkosti kondómov

Veľkosť kondómu je dôležitá a ak sa vymykáte priemeru, vyberte si kondóm zodpovedajúcej dĺžky a šírky (zúžené kondómy/rozšírené kondómy).

Je kondóm spoľahlivý?

Otehotnenie cez kondóm je veľmi nepravdepodobné. Kvalitné prezervatívy, ktoré prešli testovaním, vám pri správnom používaní poskytnú 99% ochranu. Je však dôležité kupovať len kondómy uznávaných značiek, s ktorými máte dobrú skúsenosť a ktoré neobsahujú mikroskopické trhlinky.

Kondómy skladujte pri izbovej teplote, nevystavujte ich extrémnemu počasiu. Nepoužívajte poškodené kondómy ani kondómy po záruke, nakoľko latex sa časom začína rozkladať. Vždy sa uistite, že lubrikačný gél, ktorý používate, je kompatibilný s vašim kondómom (v kombinácii s latexovým kondómom napríklad nepoužívajte ako lubrikačný gél kokosový olej). Ak si po pohlavnom styku chcete overiť, že váš kondóm nemá žiadne trhliny, naplňte váš použitý kondóm vodou alebo vzduchom.

Kondómy pre alergikov

Ak vás alebo vašu partnerku trápi alergia na kondóm z latexu, použite bezlatexový prezervatív. Nie sú to úplne lacné kondómy, nakoľko ich výrobná cena je vyššia, no ich výhodou je, že ich môžete používať aj s olejovými lubrikačnými gélmi. Pri alergii na latex môžete namiesto kondómov skúsiť aj iné formy anitikoncepcie pre mužov alebo pre ženy.