Magazín

Poctivo pripravované články o tom najdôležitejšom, čo potrebuje každý vedieť o svojom zdraví.

Vyberte si z menu tému, ktorá Vás práve teraz najviac zaujíma.

Vzťahy a sex

Komunikácia vo vzťahu: Ako vysloviť iný názor bez hádky a škriepky

Autor článku: redakcia Zerex.sk 01.08.2014 00:00 Komunikácia vo vzťahu: Ako vysloviť iný názor bez hádky

Prejdime teraz k avizovanej problematike Ako vysloviť opačný názor bez toho, aby sa to skončilo hádkou, či škriepkou. Pokiaľ ste v detských rokoch nemali možnosť pozorovať kladné a dobré príklady, dávanie najavo rozdielnych názorov a nesúhlasu, môže byť práve táto vec pre vás v dospelosti veľmi náročnou úlohou. Mnoho z vás rodičov ani nevie, čo je to konflikt, spor, či akákoľvek hádka. Na druhej strane jestvovali medzi rodičmi slovné zápasy a bitky. V našom článku si priblížime práve to, ako vy muži a vaše partnerky častokrát nechtiac zapríčiňujú hádky. Ak ste ženou, pokojne sa v týchto prípadoch nájdete aj vy, milé naše partnerky.

Naučte sa vysloviť odlišný názor bez hádania a škriepenia

Pri každom druhu hádky uvedieme rečnícku otázku, ktorú by mohla predostrieť vaša partnerka a poukážeme na to, ako predmetnú otázku pochopíte vy (ako muž). Nasledovať bude príklad vašej (mužovej) interpretácie a ako vaša partnerka na základe toho, čo počuje, nadobudne presvedčenie, že neberiete vážne jej pocity. V závere predložíme spôsoby, ako by ste sa vy muži a ženy mali vyjadrovať s cieľom uniknutia pred hádkou a aby ste sa vzájomne podržali.

1) prípad: Ak muž príde oneskorene domov

Rečnícka otázka ženy

Ak muž príde neskoro, žena povie: „Ako môžeš toľko meškať?“ alebo „Prečo si nezavolal?“ alebo „Čo si o tom mám myslieť?“

Čo počuje muž

Vy však počujete: „Nemáš dôvod toľko meškať! Si úplne ľahostajný. Ja toto nerobím. Som lepšia ako ty.“

Mužovo vysvetlenie

Ak prídete neskoro a žena je nahnevaná, začnete vykladať: Na moste bola veľká premávka,“ alebo „V živote to nejde vždy podľa tvojich predstáv,“. alebo „Nemôžeš čakať, že vždy budem doma načas“.

Čo počuje žena

Ona však počuje: „Nemáš sa čo hnevať, pretože som mal závažný dôvod meškať. Navyše práca je dôležitejšia ako ty, ty chceš odo mňa veľmi veľa a naraz.“

Príklad správnej komunikácie:

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Môže hovoriť: „Skutočne sa mi nepáči, ak chodíš neskoro. Znepokojuje ma to. Najradšej by som bola, ak by si zavolal.“

Ako môže muž vzdať viac chvály a súcitu

Môžete hovoriť: „Prišiel som neskoro, prepáč, že som ti spôsobil traumu.

Dobrá rada na záver: Najdôležitejšie je počúvať a skôr veľa nevysvetľovať. Usilujte sa porozumieť a priznať si, čo partnerka potrebuje, aby pociťovala dostatok lásky a uznania.

2) prípad: Ak muž na niečo zabudnete

Rečnícka otázka ženy

Ak muž pozabudne niečo urobiť, žena povie: „Ako si mohol zabudnúť?“ alebo „Kedy si to zapamätáš?“ alebo „Ako ti mám dôverovať?“

Čo počuje muž

Ale vy počujete: „Nemal si dôvod zabudnúť. Si sprostý a nemôžem ti veriť. Dávam do nášho vzťahu priveľa.“

Mužovo vysvetlenie

Ak zabudnete niečo urobiť a žena sa nahnevá, začínate vykladať: „Mal som veľa práce, proste som na to pozabudol. To sa stáva,“ alebo „Predsa sa nič nestalo. Neznačí to, že sa už nestarám.“

Čo počuje žena Ona však počuje: „Nemusíš sa hneď hnevať pre takú maličkosť. Priveľa žiadaš a tvoje reakcie sú iracionálne. Snaž sa byť realistka. Kde to žiješ?“

Príklad správnej komunikácie:​​​​​​​

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Ak je žena nahnevaná, môže povedať: „Nepáči sa mi, keď zabúdaš.“ Môže sa však rozhodnúť pre iné hľadisko a nemusí spomenúť, že muž niečo zabudol. Iba ho opäť požiada: „Buď taký dobrý, urob...“ (On už pochopí, že zabudol.)

Ako môže muž vzdať viac chvály a súcitu

Poviete: „Zabudol som...Si nahnevaná?“ Potom ju necháte vyrozprávať, ale neviníte ju za to, že je rozčúlená. Ak žena pochopí, že ju partner počúvate, rýchlo to aj ocení.“

3) prípad: Ak sa vy ako muž vrátite z jaskyne

Predstavte si situáciu, že ako muž sa práve vrátite z odľahlého miesta, kde ste boli sám, z vašej už vám známej jaskyne.

Rečnícka otázka ženy

Ak sa muž vráti z jaskyne, žena povie „Ako si mohol byť taký chladný a odmeraný?“ alebo „Ako mám podľa teba teraz odpovedať?“ alebo „Ako mám vedieť, čo v tebe prebieha?“

Čo počujete vy (muž)

Vy však počujete: „Nemáš dôvod sa odťahovať. Si bezcitný a vôbec ma nemáš rád. Nie si pre mňa tým pravým. Ranil si ma viac, ako ja teba.“

Vy ako muž vysvetľujete

Ak sa vrátite späť z jaskyne a žena sa sužuje, začnete vykladať: „Potreboval by som byť sám, veď to boli iba dva dni. O čo ide?“ alebo „Nič som ti neurobil z akého dôvodu si taká smutná?“

Čo počuje žena

Ona však počuje: „Nemáš prečo byť dotknutá alebo smutná. Ak áno, vôbec s tebou nesúcítim. Neustále niečo chceš. Urobím, čo sa mi zachce.“

Príklad správnej komunikácie:​​​​​​​

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Pokiaľ ju to sužuje, môže povedať: „Viem, že sa občas potrebuješ odtiahnuť, ale aj tak mi tým ubližuješ. Nehovorím, že na to nemáš právo, ale pre mňa je významné, aby si chápal, čo ja vtedy cítim.“

Ako môžete vzdať viac chvály a súcitu

Poviete: „Chápem, že ťa zraňuje, ak sa odvrátim. Musí to byť náročné. Poďme sa o tom porozprávať. Nehovorím, že na to nemáš právo, ale pre mňa je významné, aby si chápal, čo ja vtedy cítim.“

Dobrá rada na záver: Pokiaľ vaša partnerka pocíti, že ju počúvate, jednoduchšie prijme vašu potrebu niekedy sa vzdialiť na odľahlé miesto a byť sám.

4) prípad: Ak ženu sklamete

Budeme pokračovať štvrtým prípadom, ak ženu sklamete, respektíve spôsobíte jej rozčarovanie.

Rečnícka otázka ženy

Ak ženu sklamete, povie: „Ako si to mohol urobiť?“ alebo „Prečo si neurobil to, čo si sľúbil?“ alebo „Kedy sa už teda naučíš dodržať slovo?“

Čo počujete vy (muž)

Vy ale počujete: „Nemal si dôvod ma sklamať. Si hlupák a nevieš nič urobiť poriadne. Nebudem s tebou šťastná, kým sa nezmeníš!“

Vaše (mužské) vysvetlenie

 Ak je žena rozčarovaná, začnete vykladať: „Dobre, nabudúce to urobím lepšie,“ alebo „Veď o nič nejde,“ alebo „Nevedel som, čo máš na mysli.“

Čo počuje žena

Ona však počuje: „Ak si smutná, môžeš si za to sama. Mala by si odpovedať pružnejšie. Nemáš sa prečo sužovať.“

Príklad správnej komunikácie:​​​​​​​​​​​​​​

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Pokiaľ je smutná, môže povedať: „Nepáči sa mi, že si zlyhal. Myslela som, že zavoláš. Nič sa nestalo, len som chcela, aby si poznal, ako sa cítim, keď ...“

Ako môžete vzdať viac chvály a súcitu

Poviete: „Rozumiem, že som ťa sklamal. Poďme sa o tom pozhovárať... Ako ti bolo?“

Odporúčanie na záver: Ponechajte partnerku rozprávať. Ukážte jej takúto možnosť a vypočujte ju. Potom sa zaručene bude cítiť pokojnejšie a príjemnejšie. Po chvíľke sa jej ešte opýtajte, či pre ňu môžete niečo urobiť alebo, či ju máte v niečom podporiť. Uvidíte, aký dosiahnete výsledok vo svojom rozhovore a v konečnom dôsledku i v celkovom vzťahu.

5) prípad: Ak nebudete rešpektovať pocity partnerky a tým jej uškodíte

Budeme pokračovať posledným piatym prípadom, ktorý môže nastať vo vašom vzťahu a to konkrétne, ak nebudete rešpektovať pocity svojej partnerky a tým jej uškodíte najviac.

Rečnícka otázka ženy

Ak nebudete brať ohľad na jej pocity a uškodíte jej, povie: „Ako to môžeš povedať?“ alebo „Ako sa môžeš ku mne takto správať?“ alebo „Prečo ma nikdy nepočúvaš?“ alebo „Už ti na mne nezáleží?“ alebo „Správam sa k tebe takýmto spôsobom?“

Čo počujete vy

Vy však počujete: „Si nepríjemný trýzniteľ. Ja ti poskytujem viac lásky ako ty mne. Mal by si byť strestaný. Všetko je to tvoja vina.

Vaše vysvetlenie

Pokiaľ neberiete ohľad na ženine pocity a ona je čoraz viacej smutná, začnete vykladať: „Pozri sa, ja som to tak vôbec nemyslel,“ alebo „Ja ťa predsa počúvam. Veď to robím aj v tejto chvíli,“ alebo „Nie je pravda, že ťa vždy nerešpektujem,“ alebo „Ja sa ti predsa nevysmievam.“

Čo počuje žena

Ona však počuje: „Nemáš právo byť smutná. Vôbec to nedáva zmysel. Si príliš vnímavá, nie si celkom ok. Si pre mňa záťaž.“

Príklad správnej komunikácie:​​​​​​​

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Môže povedať: „Nepáči sa mi, keď sa so mnou takto zhováraš. Skonči s tým, prosím.“ alebo „Začínaš byť otravný a mne to nevyhovuje. Nechajme to zatiaľ,“ alebo „Takto som si náš rozhovor nepredstavovala. Začnime znova,“ alebo „Nezaslúžim si, aby si sa ku mne takto správal. Potrebujem prestávku,“ alebo „Prosím ťa, neskáč mi do reči,“ alebo „Mohol by si chvíľku počúvať, čo hovorím?“

Ako môžete vzdať viac chvály a súcitu

Poviete: „Prepáč, toto si skutočne nezaslúžiš.“

Odporúčanie na záver

Ako muž viete najlepšie reagovať na stručné a priame výroky. Dlhé prednášky vo vás spôsobujú protest. Zhlboka sa nadýchnite a vypočujte si, ako bude na to reagovať. Je možné, že bude pokračovať a prehovorí nasledovne: „Nikdy ma nepočúvaš.“

Ak sa utíši a zostane ticho, prehovorte: „Máš pravdu. Niekedy ťa skutočne nepočúvam. Je mi to ľúto, nie si hodná, aby som sa k tebe takto choval... Poďme začať odznova. Tentoraz to skončí oveľa lepšie, uvidíš.“ Začať rozhovor znovu je efektívny spôsob, ako obísť novú gradáciu hádky, či škriepky. Pokiaľ to však vaša partnerka zamietne, nemajte jej to za zlé. Ak pochopíte, že má právo sa hnevať, na oplátku od nej získate súhlas (akceptáciu) a rovnako aj povolenie do ďalších dní.



partnerské problémy partnerské hádky
Magazín arrow
Magazín arrow