Rôzne životné fázy prinášajú najrozmanitejšie situácie, v ktorých sa človek ocitá. Keď hovoríme o mužoch, mnohí zažívajú problémy so stoporením údu a často sa cítia bezradní. Je niečo, čím by si dokázali z tejto nepríjemnej situácie pomôcť? Ku kameňu úrazu môže teda dôjsť, keď muž má nedostatok testosterónu. Ako to vidia výskumníci a čo môžu muži robiť, aby sa s týmito problémami nemuseli denne potýkať?

Prečo je testosterón - mužský pohlavný hormón tak potrebný

Testosterón je dôležitý pre udržanie svalovej hmoty, hustoty kostí, červených krviniek a tiež prispieva k vitalite a blahu. Má schopnosť kontrolovať pohlavný styk, regulovať produkciu spermií, podporovať svalovú hmotu, zvyšovať energiu a dokonca ovplyvňovať ľudské správanie (napríklad agresia a konkurencieschopnosť). Je však aj nesmierne dôležitý pre sexuálnu a reprodukčnú funkciu.

Toto hovorí veda

Ako muži starnú, ich telá postupne produkujú menej testosterónu. Tento prirodzený úbytok začína okolo tridsiatky a pokračuje po celý zvyšok života muža. Dostupné údaje z vedeckých štúdií vysvetľujú, že u väčšiny mužov je normálna hladina testosterónu nevyhnutná pre dostatočnú erekciu. Jednou z týchto vedeckých prác je aj štúdia Má testosterón úlohu v erektilnej funkcii? Odpoveďou na otázku, či za problémom so stoporením údu môže stáť nedostatok testosterónu, môžeme jednoznačne odpovedať: áno, môže.

Bežné príčiny nedostatku testosterónu

Starnutie - všeobecne ovplyvňuje produkciu hormónov. Obezita - nadmerný telesný tuk môže ovplyvniť produkciu hormónov. Lieky - môžu ovplyvniť funkciu hypofýzy a hypotalamu. Choroby - emocionálny alebo fyzický stres spôsobený chorobou alebo chirurgickým zákrokom môže spôsobiť dočasné “vypnutie” reprodukčného systému. Alkoholizmus, fajčenie - tieto “legálne drogy” môžu stáť za telesnými problémami a sekundárne spôsobovať aj nedostatok testosterónu

Aké zmeny dokážu ovplyvniť hladinu testosterónu v tele?

Na zmiernenie príznakov nedostatku testosterónu pomôžu tieto zmeny:

 1. Zvyšovanie úrovne fyzických aktivít a dodržiavanie zdravej výživy s cieľom znížiť telesný tuk. Vďaka tomu sa môžete cítiť lepšie a môžete sa vyhnúť aj užívaniu liekov. Prirodzeným posilňovačom testosterónu v tele je silový tréning - nie príliš dlhý, ale intenzívny a niekoľkokrát do týždňa.
 2. Znížením úrovne stresu. Keď stresový hormón kortizol stúpa, testosterón  klesá. Vyskúšajte na zlepšenie duševného zdravia a udržanie produkcie testosterónu čas, ktorý venujete len sebe. V ňom si urobte čas na cielené cvičenia aj oddych od práce.
 3. Udržiavať sexuálnu kondíciu v každom veku. Hoci pri problémoch so stoporením údu sa to môže zdať ťažké, muži si však dokážu pomôcť aj s použitím prírodných afrodiziák. Zerex Ultragold je doplnok výživy vhodný pre seniorov a rovnako aj pre mužov v produktívnom veku, ktorí sa s partnerkou snažia o splodenie potomka.  
 4. Dodržaním spánkového režimu. Aj keď mnohí nad tým mávnu rukou, spánok má obrovský vplyv na všetko, čo sa vo vašom tele deje. Nepovažujte 8 hodín spánku za luxus, ale nevyhnutnosť.
 5. Doplňte telu zinok. Nedostatok zinku u mužov bol spojený s nedostatkom testosterónu. Je tiež súčasťou tabletiek na udržanie sexuálnej kondície.
 6. Jedzte potraviny bohaté na kyselinu D-asparágovú, ktorá podporuje produkciu testosterónu, podľa výskumu publikovaného v oblasti Reprodukčná biológia a endokrinológia. Do vašej stravy pridajte tiež mandle, vajíčka, šošovicu.
 7. Vychutnajte si rannú kávu. Existujú vedecky podložené dôkazy, že kofeín môže zvýšiť hladinu testosterónu.
 8. Zaraďte do jedálnička aj prírodné posilňovače testosterónu, napr. Kotvičník zemný. Je súčasťou tabletiek na erekciu alebo čaju na povzbudenie.

Čaj na povzbudenie

Riziká spojené s nízkymi hladinami testosterónu

Prirodzene, aj nedostatok tohto dôležitého mužského hormónu môže mať takéto prejavy:

 • nízka úroveň energie. Muži s nedostatkom testosterónu sa stretávajú s chronickou únavou, ktorú ťažko dostávajú pod kontrolu.
 • neplodnosť
 • erektilná dysfunkcia. Buď k erekcii nedôjde vôbec, alebo nie je dostatočne silná pre pohlavný styk.
 • znížené libido. Testosterón je to, čo poháňa muža v posteli. Ak je úroveň testosterónu nízka, pravdepodobne bude menej záujmu o sex i slabšia výdrž.  
 • pomalý rast alebo vypadávanie vlasov
 • strata kostnej hmoty
 • gynekomastia (zväčšenie pŕs u mužov)
 • nízka svalová hmotnosť. Muži s nedostatkom testosterónu zaznamenávajú zmršťovanie svalov na rukách, nohách a na hrudníku.
 • nedostatok spermatickej tekutiny, ktorá sa uvoľňuje pri ejakulácií. Na jej produkcii pracujú spoločne prostata, semenné vezikuly a semenníky. Každá z týchto častí potrebuje dobrý prívod testosterónu na dosiahnutie normálneho objemu ejakulátu. Muž s ubúdajúcim testosterónom môže zaznamenať prudký pokles jeho "objemu".
 • zmeny nálad, menej optimizmu, viac podráždenia (aj z maličkostí)
 • zvýšenie telesného tuku, a to aj na miestach, kde sa nikdy v minulosti tuk nedržal

S nedostatkom testosterónu súvisí aj zvýšené riziko závažných zdravotných dôsledkov ako sú:

 • mŕtvica
 • infarkt
 • vyššie riziko vzniku zlomenín
 • cukrovka
 • osteoporóza
 • srdcovo-cievne ochorenia

Meranie testosterónu

Najpresnejším meraním na zistenie hladiny testosterónu v tele je pomocou krvnej vzorky, ktorú vám odoberie lekár. V každom veku je optimálna hladina iná.

Zerex Ultragold - zvýšenie prirodzenej hladiny testosterónu