Väčšina mužov túži po vysokej hladine testosterónu – spájajú si ho s mužnosťou fyzickou silou a sexuálnou výkonnosťou. Čo však v prípade, že je hladina mužského pohlavného hormónu až príliš vysoká? Hormonálna nerovnováha môže spôsobiť vážne zdravotné a psychické problémy.

Príčiny nadmernej produkcie testosterónu

Normálna hladina testosterónu sa u dospelých mužov pohybuje v rozmedzí 300 až 1200 nanogramov na deciliter. Za zvýšenie testosterónu, ktoré presahuje normu, môžu zväčša nasledovné príčiny:

Následky nadbytku testosterónu

  1. Akné – príliš veľa mužského pohlavného hormónu vás môže vrátiť do puberty a prekvapiť mastnou pokožkou a nepríjemnými vyrážkami na tvári, chrbte a ramenách.
  2. Zmeny semenníkov – pri nadbytku testosterónu sa môže zmeniť ich pevnosť a veľkosť.
  3. Zvýšenie estrogénu – keď má telo priveľa testosterónu, môže nadbytočný mužský pohlavný hormón „prekonvertovať“ na ženský pohlavný hormón (estrogén). Následkom býva zvýšený krvný tlak, zadržiavanie tekutín v tele a citová labilita.
  4. Nespavosť – zhoršenú kvalitu spánku môžu spôsobovať úzkosti a nepokoj, ktoré bývajú častým sprievodným znakom zvýšeného testosterónu.
  5. Zvýšené riziko ochorenia prostaty – ohrozuje predovšetkým mužov, ktorí majú genetické predispozície na rakovinu prostaty (štúdia EN).
  6. Depresia – nielen nedostatok, ale aj nadbytok testosterónu spôsobuje depresívne pocity.
  7. Zhoršená plodnosť – aj pri hormónoch platí, že ideálom je zlatá stredná cesta. Nízka hladina aj nadmerné zvýšenie testosterónu znižujú počet spermií a tým aj schopnosť páru, splodiť dieťa.

Ako sa lieči nadmerné zvýšenie testosterónu?

Pátrajte po príčine a odstráňte ju. Ak užívate anabolické steroidy, vysaďte ich a zamerajte sa radšej na prírodné doplnky výživy pre mužov na udržanie vyrovnanej hladiny hormónov. Nebojte sa navštíviť urológa alebo sexuológa a nechať si urobiť testy na zmeranie stavu testosterónu vo vašom tele. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi urológom a sexuológom. Lekár vám pomôže, vybrať ideálnu liečbu.