Každoročne sa na trhu objavujú nové a nové prípravky na erekciu, ktoré sú bežne dostupné na internete. Objem online nákupov sa neustále zväčšuje, najmä ak je na výrobku uvedené, že “zlepší váš sexuálny život”. Ako však odlíšiť kvalitný produkt od nekvalitného?

Na základe spolupráce regulačných úradov jednotlivých krajín sú ročne vydané výstrahy pre viaceré produkty. Deje sa tak vtedy, ak existuje podozrenie, že obsahujú aktívne farmaceutické zložky neuvedené v informáciách o výrobku. Výrobky, ktoré sa často predávajú na internete, môžu byť pre zdravie nebezpečné, a preto varujú spotrebiteľov pred ich použitím. Naučíme vás rozlíšiť ich.

Nežiadúce účinky a látky pre organizmus

Prípravky na erekciu, ktoré sú dostupné na internete, musia rovnako spĺňať rôzne kritériá. Dôležité je všímať si informácie, či bol výrobok testovaný a schválený. Predídete tak zbytočne vyhodeným peniazom, žiadnemu účinku alebo závažným nežiadúcim zdravotným dôsledkom. Medzi ne patria najmä bolesti hlavy, závraty, výrazný pokles alebo nárast krvného tlaku. 

Môže byť veľmi nebezpečné užívať tieto prípravky bez toho, aby ste presne vedeli, čo obsahujú, a ako môžu tieto zložky reagovať vo vašom tele. Prípadne, ako môžu reagovať s liekmi, ktoré užívate.Viac ako tretina doplnkov predávaných na podporu erekcie obsahovala lieky na predpis, vrátane sildenafilu, antibiotika metronidazolu a klomifénu na plodnosť.

Takéto prípravky môžu byť tiež nebezpečné, ak máte určité ochorenia, najmä srdcovo-cievne. Môžu reagovať s inými liekmi, ktoré užívate: napríklad lieky na riedenie krvi a niektoré alfablokátory, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku (schválené lieky si môžete overiť na ŠÚKL).

Sulfoaildenafil, hydroxyhomosildenafil, acetildenafil

Ide o chemikálie podobné sildenafilu. Môžu mať nebezpečné interakcie s inými liekmi na predpis a môžu spôsobiť nebezpečne nízky krvný tlak. Spotrebitelia zvyčajne nie sú v starostlivosti lekára, preto interakcie s inými liekmi nie sú podchytené. Tieto tri látky neprešli rovnakými klinickými skúškami ako sildenafil, takže ich účinky nie sú známe.

Tadalafil v kombinácii s glibenklamidom

Niektoré z prípravkov, ktoré sa dajú kúpiť na internete pre zlepšenie erekcie, obsahujú aktívnu zložku v liečbe diabetu - glibenklamid. Ten znižuje hladinu cukru v krvi. Keď ho užíva osoba, ktorá nemá cukrovku, môže spôsobiť, že hladina cukru v krvi poklesne zrazu na nízku hodnotu, čo môže spôsobiť až upadnutie do kómy alebo úmrtie.

Zaujímavosť

Štúdia, publikovaná v JAMA Internal medicine odborným lekárom Harvardskej lekárskej faktulty Pieterom Cohenom a jeho kolegami, zhromaždila niektoré z menej známych faktov o priemysle, ktorý produkuje milióny piluliek a pravdepodobne generuje desiatky miliónov, ak nie miliardy zisku v dolároch:

  • Ukázalo sa, že výrobok predávaný ako "Rock Hard for Men" v roku 2012, obsahoval tadalafil v kombinácii s glibenklamidom. Táto kombinácia môže byť smrteľná, ak sa nesprávne používa. Podobná kombinácia zabila niekoľko mužov v Ázii v roku 2009;
  • Jedna spoločnosť v štáte Utah, USA, vyrobila v rokoch 2007 až 2010 viac ako milión farmaceuticky sterilných piluliek, pričom zarobila 2 milióny dolárov - podľa podaných obvinení proti týmto výrobcom;
  • Viac ako tri štvrtiny doplnkov na podporu erekcie testovaných v jednej štúdii v Singapure obsahovalo farmaceutické výrobky, ktoré neboli uvedené na výrobku, a polovica z nich bola prítomná vo vyšších dávkach ako sa odporúča;
  • Prípravky na erekciu sú považované za jeden z najviac falšovaných artiklov na svete a Juhoafričania sú medzi najväčšími spotrebiteľmi týchto výrobkov.

Testované prípravky na erekciu - výživové doplnky

Našťastie, na trhu existujú aj certifikované výrobky - výživové doplnky, ktoré neobsahujú zakázané látky, antibiotiká a nie sú ani farmaceuticky sterilné. Zerex Klasik je laboratórne testovaný doplnok výživy schválený Úradom verejného zdravotníctva SR. Predstavuje vysoko koncentrované zloženie extraktov z tradičných bylín a dôležitých aminokyselín. Zložky na prírodnej báze obsiahnuté v produkte priaznivo ovplyvňujú kvalitu sexuálneho života, pevnú erekciu a výkon muža v posteli. Ide o:

  • Kotvičník zemný, ktorý podporuje sexuálnu túžbu a celkový výkon. Rovnako stimuluje normálnu hladinu testosterónu;
  • Macu peruánsku, tá pomáha udržiavať sexuálnu aktivitu;
  • L-arginín, ktorý zase pozitívne ovplyvňuje zásobovanie organizmu krvou, pohlavných orgánov nevynímajúc, čím prispieva k pevnej erekcii.

Zerex prípravky na erekciu

Zoznam zdravotných tvrdení, ktoré sa môžu uvádzať, sú v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES)č.1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách a následných novelizáciách.