Parfumy sú v dnešnej dobe samozrejmosťou pre všetky moderné ženy aj mužov. Kedy vôňa pôsobí ako príťažlivé, prírodné afrodiziakum a kedy vysiela signál „ruky preč“? Vône zanechávajú v našej psychike stopy a asociácie, ktoré bývajú často veľmi podobné – väčšina ľudí miluje sladké vône kvetín, koláčov a čerstvo vypratej bielizne. Spájame si ich s pozitívnymi zážitkami: so sviatkami, s oslavou, pôžitkom, prechádzkou v prírode... Zakonzervovanou vôňou, ktorú môžeme kedykoľvek použiť, sú parfumy, ktoré imitujú najobľúbenejšie prírodné arómy. Vďaka nim si môžeme tieto pozitívne asociácie neustále pripomínať. Zároveň účinkujú aj na nášho partnera – lahodnú vôňu si bude spájať s našou osobou a budeme vďaka nej pôsobiť atraktívnejšie.

Ktoré vône pôsobia ako prírodné afrodiziakum?

Škoricaje povzbudivá, sladká a korenistá. Nehodí sa iba do kapučína a do štrúdle, ale aj do mužského parfumu. Obsahuje ju napríklad zvodná pánska vôňa Zerex Gentleman.

Vanilka – podobne ako škorica, aj vanilka nám evokuje sladké koláčiky a potešenie zmyslov. Pomáha zahnať smútok a depresívne myšlienky, uvoľniť sa a naladiť na romantickú nôtu. Je obzvlášť obľúbená u tvorcov dámskych parfumov.

Citrusy – pre svoju sviežu a ľahkú arómu, bývajú citróny, pomaranče a grepy často súčasťou sprchových gélov, deodorantov a parfumov (predovšetkým kvet horkého pomaranča). Hodia sa na bezstarostné letné obdobie a pôsobia ako prírodné afrodiziakum na mužov aj na ženy. Citrusové vonné esencie bývajú mnohokrát kombinované s inými ovocnými vôňami, napr. so zeleným jablkom (túto osviežujúcu kombináciu nájdete napríklad v dámskom parfume Zerex Desire).

Santal – je zemitý a drevitý, ideálny pre pánov, ktorí chcú vzbudzovať dojem stability, mužnosti a atraktivity. Vôňa santalového dreva pôsobí upokojujúco a naviac posilňuje činnosť tráviacej sústavy aj imunitného systému. Vďaka santalu budete príťažlivejší aj zdravší.

Parfumy s mierou – ako to neprehnať?

Skôr, ako odídete z domu (a ideálne hneď po sprche, keď je pokožka ešte trochu vlhká), aplikujte niekoľko kvapiek vášho obľúbeného parfumu na tzv. pulzové body – na spánky, za ušami, na zápästie alebo krk. Ak ešte večer, po návrate domov, budete zo seba cítiť svoju obľúbenú arómu, vedzte, že ste z nej použili príliš veľa. Porekadlo „dobrého veľa nebýva“ platí pri parfumoch dvojnásobne!