Vedeli ste, že zvýšenie testosterónu možno pozorovať v priebehu niekoľkých minút až hodín po výraznom úspechu? Vedci prišli aj na ďalšie zaujímavé fakty, ktoré vám môžu pomôcť udržať hladinu testosterónu pod kontrolou.

Pre dosiahnutie víťazstva slúži túžba byť dominantným a od detstva ju má v sebe hlboko zakorenenú každý muž. U každého sa však prejavuje inak. Testosterón nielenže ovplyvňuje správanie, ale umožňuje reagovať na rôzne situácie.

Toto hovoria vedci

Štúdia Syracuse University v New Yorku Testosterón a dominancia u mužov potvrdzuje, že vysoké hladiny testosterónu povzbudzujú správanie, ktorého cieľom je dominovať - ​​posilniť postavenie, víťaziť

Ďalšia štúdia v réžii Texaskej univerzity v Austine potvrdzuje fakt, že keď muž stratí výzvu, jeho ochota “vrátiť sa do hry” závisí od jeho hladiny testosterónu. Keď sa hladina testosterónu zvyšuje, zdá sa, že sa muž stáva dominantnejším a snaží sa získať štatút. Ale keď hladiny testosterónu klesnú, muži sú skôr “poddajní”.

Zaujímavosť

Hoci existuje oveľa menej výskumu o testosteróne a sociálnom správaní u žien, výskumníci vysvetľujú, že vyššie hladiny testosterónu u žien môžu byť tiež spojené s asertívnym, agresívnym a dominantným správaním.

Ako súťaženie ovplyvňuje úrovne testosterónu?

 1. Testosterón vzrastá okamžite, keď muž čelí výzve (predbežná reakcia na blížiacu sa konkurenciu). 
 2. Hladina testosterónu vzrastie v víťazov a klesá u porazených. 

Čo by ste mali vedieť o testosteróne?

 1. Ovplyvňuje telesnú výšku, svaly aj agresivitu (všetko, čo zvyšuje sexuálnu príťažlivosť muža).
 2. Podporuje riziko a konkurencieschopnosť (tu vidíme spojitosť so súťaživosťou a chuťou víťaziť).
 3. Vekom sa jeho hladina znižuje a keď nie je pod kontrolou, môže mať za následok erektilnú dysfunkciu.
 4. Počas dospievania ovplyvňuje veľkosť penisu.
 5. Ovplyvňuje sexuálnu túžbu, libido.
 6. S jeho znižujúcou sa hladinou môžu muži zaznamanať stratu vlasov (naopak, pri vstupe do dospelosti, keď je hladina testosterónu na maxime, mladí muži čelia nárastu ochlpenia).
 7. Pomáha efektívnejšie a lepšie spaľovať tuk.
 8. Podieľa sa na vývoji svalovej hmoty a sily.
 9. Pomáha zvyšovať hustotu kostí.
 10. Prispieva k zvyšovaniu sebavedomia.
 11. Sexuálna aktivita môže ovplyvniť hladinu testosterónu.

Mať dostatok testosterónu znamená byť úspešný?

Keď sa pozrieme na zoznam vecí, ktoré by ste mali o testosteróne vedieť, vidíte, aké výhody má muž vďaka jeho dostatku. Vyzerá lepšie, lebo nestráca vlasy ani svalovú hmotu, má viac sebavedomia, sily a nesie v sebe správnu dávku rizika. Ako bonus, výdrž v posteli so ženou, ktorú si vybral a “vybojoval” od konkurencie. Nie je toto úspech?

Chcete si zvýšiť hladinu testosterónu? 

V prírode existuje mnoho spôsobov, ktoré to umožňujú. A tiež v predajni potravín, vo fitness-centre, či na internete.

Silový alebo intervalový tréning

Fakt, že dvíhanie záťaží, či intervalový tréning s vysokou intenzitou dokáže zvýšiť hladinu testosterónu v tele, potvrdzujú aj vedecké štúdie. A vďaka cvičeniu sa tak stane doslova “na počkanie”. Vedci však zdôrazňujú, že každá forma cvičenia je prospešná, ale netreba to preháňať s dĺžkou tréningu. 

Dajte si testosterón priamo z taniera

Množstvo jedál ovplyvňuje tvorbu tohto dôležitého mužského hormónu. Vďaka tomu si môžete vypracovať jedálniček na podporu testosterónu podľa svojej chuti. Nemali by na ňom chýbať vajcia, tuniak, avokádo alebo napríklad bylinky ako Kotvičník zemný

Získajte čo najviac vitamínu D

Z jednoduchého dôvodu. Nemeckí a rakúski vedci potvrdili, že denné dopĺňanie vitamínu D do organizmu malo za následok 25% nárastu testosterónu v krvi. Hovorí o tom štúdia Účinok dopĺňania vitamínu D na hladinu testosterónu u mužov.

Doplnky výživy s obsahom potrebných látok

Kombináciou extraktu z tradičných bylín (Kotvičník zemný, Maca peruánska) a dôležitých aminokyselín na prírodnej báze je Zerex Ultragold. Tento doplnok výživy vďaka svojmu zloženiu podporuje tvorbu testosterónu, a prispieva aj k udržaniu sexuálnej kondície a vitality v každom veku

Ako môžno ihneď zvýšiť hladinu testosterónu?

Vyhrajte niečo! Zapojte sa do súťaže, ktorá vám to môže umožniť.