Snahy o založenie vlastnej rodiny môžu zmariť aj činnosti, ktoré považujete za celkom bežné, avšak môžu sa postarať o mužskú neplodnosť.

Vedci celosvetovo prinášajú dôkazy o poklese kvality mužských spermií a zníženej potencii. K nim môžu prispieť viaceré faktory vrátane pracovného prostredia či lifestylové faktory, ktoré ovplyvňujú každodenný život muža.

#1 Psychický stres

Mnohé formy stresu sa môžu podieľať na znížení mužského reprodukčného potenciálu. Prirodzené reakcie na stres zahŕňajú aj také, ktoré sa podieľajú na znížení sekrécie testosterónu. Vieme, že testosterón je dôležitý mužský hormón, ktorý má vplyv na mnohé procesy v tele muža (pohlavný styk, produkcia spermií, tvorba svalovej hmoty, energia, správanie, hĺbka hlasu).

Zhoršenie sekrécie testosterónu je hlavným základom škodlivých účinkov psychologického stresu na tvorbu kvalitných spermií. Je preto nesmierne dôležité, aby sa muž naučil odbúravať stres pomocou dostupných možností. Tie zahŕňajú dostatočný oddych od pracovných povinností, cvičenie, meditáciu.

Vedci v Oxfords Academic uvádzajú, že psychologický stres je hlavnou príčinou mužskej a ženskej neplodnosti. Psychologický stres je všadeprítomným aspektom života. Hoci stres ovplyvňuje v určitom okamihu nás všetkých, dlhodobý alebo nezvládnuteľný stres môže byť škodlivý pre mnohých jednotlivcov. To negatívne ovplyvňuje ich zdravie, vrátane plodnosti.

#2 Fajčenie

O negatívnych dopadoch fajčenia existujú tisíce článkov a vedeckých štúdií, avšak nutkavá chuť zapáliť si je pre fajčiarov často väčším “argumentom”. Ak ale snívate o dieťati a súčasne ste silným fajčiarom, zbystrite pozornosť.

Štúdia malajských vedcov totiž upozorňuje na dôležité fakty. Koncentrácia spermií u fajčiarov bola zvyčajne o 13 až 17 % nižšia ako u nefajčiarov. Fajčenie cigariet je navyše negatívne spojené s počtom spermií, pohyblivosťou a morfológiou. Zistilo sa, že pokles kvality spermií je výraznejší v prípade ťažkých fajčiarov.

Okrem toho, že súvisí s mužskou neplodnosťou, je fajčenie tabaku zodpovedné aj za zvýšenie poškodenia DNA a rôzne mutácie spermií.

#3 Dlhodobé sedenie (za volantom, pri počítači, cyklistika)

Semenníky musia byť o dva až tri stupne chladnejšie ako zvyšok tela pre optimálnu produkciu spermií. Pri každom zvýšení teploty okolia o jeden stupeň sa teplota miešku zvýši len asi o desatinu. Napriek týmto účinným mechanizmom môžu byť semenníky vystavené množstvu tepla, ktoré spôsobuje problémy s plodnosťou.

Zvýšené teploty vedú k oxidačnému stresu a poškodeniu spermií. Činnostiam, ktorých sa to týka, sa venujú mnohí muži deň čo deň. Týka sa úradníkov, vodičov z povolania a ďalších profesií, pri ktorých muži dlhšie sedia.

Štúdia španielskych a brazílskych vedcov s názvom Hodnotenie pretrvávajúcich účinkov tepelného stresu na profil spermií a oxidačný stav uvádza nasledovné. Prostredníctvom výskumu bol zaznamenaný pokles motility ejakulovaných spermií, ako aj zvýšenie percenta spermií vykazujúcich rôzne druhy porúch.

#4 Nedostatok spánku alebo príliš veľa spánku

Na základe výskumu vedcov z Bostonskej univerzity sa zistilo, že muži, ktorí spali menej ako 6 alebo viac ako 9 hodín, mali 42 % zníženú pravdepodobnosť počatia v danom mesiaci. Nedostatok, ale aj “nadbytok” spánku môže teda významne ovplyvniť schopnosť muža splodiť potomka.

Ideálny čas na spánok sa pohybuje v rozmedzí 7 - 8,5 hodiny.

Náš tip

Plodnosť môžete významne podporiť dennou aktivitou, zbavenia sa zlozvykov a pomôcť jej môžete aj pomocou prírody. Zerex Ultragold obsahuje extrakty z tradičných bylín a vitamíny, ktoré prispievajú k udržaniu sexuálnej kondície a vitality v každom veku. Vďaka vysoko koncentrovanému zloženiu účinných látok priaznivo pôsobí na udržanie správnej funkcie reprodukčného ústrojenstva.

Tento doplnok výživy je vhodný pre mužov, ktorí sa s partnerkou snažia o splodenie potomka. Podporuje sexuálnu túžbu, libido aj celkový výkon a sexuálnu kondíciu.

 

A prečo vlastne vzniká mužská neplodnosť? Ako sa dá účinne podporiť fertilita? Odpovede nájdete v ďalšom článku: