Na túto otázku vám možno napadne odpoveď veľmi rýchlo. Kto alebo čo spôsobuje vašu nechuť na sex? Moja partnerka/partner. Šéf, čo ma v práci zaplavuje úlohami tak, že už mi neostáva energia. Doktor, ktorý mi nevie dať liek na moju chronickú únavu. Sused, čo mi strpčuje život a cez víkend vŕta panely… Komu by však napadlo, pozrieť sa do zrkadla a hľadať príčiny v sebe? Áno, trpká pravda znie: za nechuť na sex si skutočne do veľkej miery môžeme sami. Pokles libida má zväčša tieto tri príčiny:
  1. nestaráme sa dostatočne o zdravie svojho tela
  2. zanedbávame psychohygienu
  3. nepracujeme na našom partnerskom vzťahu.

Dobrá správa je, že sa s tým vždy dá niečo urobiť.

Zdravie na prvom mieste

Za zníženou chuťou na sex môže byť hormonálna nerovnováha (napr. nízka hladina testosterónu), nediagnostikované duševné ochorenie (napr. depresia) alebo chronická únava. Znížené libido môže byť spôsobené aj užívaním určitých skupín liekov, ktoré tlmia sexuálne funkcie. Navštívte vášho ošetrujúceho lekára, ktorý vám dá presnú diagnózu a predpíše lieky, ktoré vo vás nebudú vzbudzovať nechuť na sex. Nárast libida podporia aj doplnky výživy pre mužov, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze a obsahujú výťažky z Kotvičníka zemného.

Work-life balance

Rovnováha medzi prácou a osobným životom je veľmi dôležitá – práci venujete plnohodnotných 8 hodín, a preto by ste rovnako plnohodnotných 8 hodín mali venovať aj spánku a relaxu. Doprajte si dostatok času a príležitostí na „dotankovanie“ energie, ktorú ste vynaložili v zamestnaní. Keď sa budete cítiť svieži a oddýchnutí nielen cez víkendy ale každý deň, vaša nechuť na sex, ako aj celková životná frustrácia sa určite zmenší.

Romantika 

Možno ste už vo vzťahu veľmi dlho a vkradla sa doňho rutina. Možno vás sex už akosi prestal baviť a partnerka vám to patrične dáva najavo. Čo sa v takej situácii dá urobiť? Otvorte sa zmene. Navštívte spolu s vašou polovičkou párové masáže či tantrický seminár. Oprášte Kámasútru alebo nakúpte netradičné sexuálne hračky, ktoré stimulujú fantáziu. Vyberte sa na dovolenku a skúste sa milovať na netradičných miestach. Uvarte si spoločne afrodiziakálne jedlo. Choďte na rande ako za starých dobrých čias – do kina, na kávu či na diskotéku. Dobrá nálada a chuť na milovanie kráčajú ruka v ruke. P.S.: Ak chcete vedieť, ako tento problém riešia iné páry, prečítajte si rady sexuológa MUDr. Václava Urbánka, CSc. v našej odbornej poradni.