Páni, dávajte si pozor na klesajúci testosterón v tele, najmä ak starnete. Testosterón je hormónom muža. Vďaka nemu budete mužom až do konca života. Klesajúca hladina testosterónu zhoršuje zdravie, aj správne fungovanie erekcie.

Pozor na kritickú úroveň testosterónu ...

Ako prvé si musíte uvedomiť, že úbytok úrovne charakteristického mužského hormónu testosterónu, je obvyklým prejavom starnutia u muža. No u daktorých mužov klesá hladina testosterónu až na kriticky nízku úroveň. Je to varovný signál, ktorý býva často sprevádzaný problémami v sexe, tiež aj ťažkosťami s pamäťou, či náladou. Odborne tieto prejavy nazývame andropauza.

Prečo je andropauza nebezpečná?

Americká niekoľkoročná štúdia zistila, že tí muži, ktorí neriešili príliš nízku úroveň testosterónu, odišli z tohto sveta oveľa skôr. Ak sa porovnali muži, ktorí mali úroveň mužského hormónu v poriadku, tak tí, čo sa neliečili, mali až trojnásobne vyššie riziko úmrtia na rakovinu. Čo sa týka srdcovo-cievnych chorôb, u neliečených jedincov je riziko ich vzniku dvojnásobne vyššie. Vo všeobecnosti andropauza nie je iba nepríjemný stav pre každého muža. Úbytok úrovne testosterónu sa spája s rizikom vzniku cukrovky, srdcovo-cievnych chorôb, ako aj metabolického syndrómu.

Ako spoznáte, že sa niečo deje?

Klesne vám chuť na sex, zníži sa libido. Nebudete mať taký záujem o sex, ako predtým. Výnimkou nie je ani zhoršená funkčnosť penisu a erekcie. Po fyzickej stránke budete menej výkonnejší, stratíte viac svalovej hmoty a začnete viac priberať na tuku. Okrem toho nie je výnimkou ani zhoršenie psychiky, duševného stavu. Budete viac podráždení, častejšie problémy s pamäťou, náladou, depresiami, budú na dennom poriadku. Nezačnite však zúfať. Hlavu hore, môžete sa vyliečiť a veľmi účinne.

Možnosti liečby

Nezúfajte, ak ste spozorovali podobné príznaky aj u vás. Choďte čo najskôr k lekárovi a nechajte si spraviť krvné testy. Na základe nich sa zistí, koľko testosterónu máte reálne v organizme. V súčasnej dobe je k dispozícii hneď niekoľko druhov liečiv (aj tých bez predpisu), ktoré dokážu chýbajúci hormón pomerne rýchlo dodať vášmu telu. Hormonálne prípravky je možné aplikovať formou injekcií, náplastí, ako aj prostredníctvom tabletiek.

Zaznamenali ste aj vy u seba pokles testosterónu? V tom prípade musíte rýchlo konať. Ak budete mať testosterón v optimálnej miere vo svojom tele, mužom zostanete až do konca svojho života. Pokiaľ spozorujete jeho pokles, neváhajte si ho doplniť a tak zvýšiť jeho úroveň s cieľom eliminovania zhoršených stavov nielen v osobnom, ale aj v intímnom živote.

tabletky na erekciu