ZEREX - úprimná radosť dospelých
close
Kedy sa muž neodtiahne – 1. časť
Vzťahy

Kedy sa muž neodtiahne – 1. časť

Ak muž nie je naučený sa odtiahnuť…

Iný pár muža a ženy boli vo vzťahu už dva roky. Všetko robili spoločne. V žiadnom prípade sa nikdy nerozdelili. Po istej dobe muž začal byť nečinný, mrzutý, nahnevaný, rozmarný a explozívny.

V súkromnom poradenskom centre žena svojmu terapeutovi povedala: „Už nie je taký veselý a vtipný, ako tomu bolo na začiatku. Vyčerpala som už všetky možnosti, aby som ho rozveselila, no nič nepomohlo. Chcela by som, aby sme sa spolu bavili a hrali, chodili na večere do reštaurácií, na párty, či do kina alebo do divadla. Rovnako by som chcela, aby sme veľa cestovali, chodili na nákupy, diskotéky, no on však nič také nechce. Už nerobíme nič. Sledujeme len televíziu, jeme, spíme a chodíme do práce. Usilujem sa o to, aby som ho ľúbila aj naďalej, avšak rozčuľujeme ma to čím ďalej viac a viac. Môj manžel býval čarovný a idealistický, romantiku zbožňoval. Mám pocit, že v súčasnej dobe žijem s typickým leňochom. Už neviem, čo mám robiť. On sa nemieni zmeniť.

Keď sa obaja partneri tohto páru zoznámili s teóriou gumičky (gumičkovým efektom) a mužským cyklom dôvernosti, okamžite si uvedomili, čo sa stalo aj v ich vzťahu. Trávili spolu priveľa času. Títo partneri vyžadovali tráviť viac času každý osobitne.

Ak sa muž priblíži a následne sa neodtiahne (neodvráti sa), vyskytnú sa symptómy ako nervozita, vrtošivosť a zmena nálad, apatia a defenzívna pozícia. Muž nebol naučený sa odvracať. Prežíval pocity previnenia, ak bol osamote. Predpokladal, že sa musí podeliť s manželkou o všetko. Partnerka bola tiež v tom, že musia robiť všetko spoločne.

Terapeut sa na jednom seminári spýtal ženy, z akého dôvodu trávila s mužom tak veľa času. Ona v zápätí odvetila: „Obávala som sa, že sa bude hnevať, ak by som sa bavila bez jeho prítomnosti. V jeden deň som išla nakupovať sama bez neho a on sa vtedy veľmi rozčúlil.

Partner na manželkine slová dodal: „Pamätám si na tento deň. No nebol som rozčúlený kvôli tebe. Rozhnevalo ma, že som stratil jednu zákazku a tým aj peniaze, s ktorými som rátal do budúcnosti pre nás. Úplne si na to spomínam, nakoľko som sa tešil, že som bola doma úplne sám a osamote. Bál som sa ti to povedať, aby som ti neublížil.

A manželka ešte dodala: „A ja som sa domnievala, že nechceš, aby som chodievala von bez teba. Pravdou je, že si bol ako vymenený a vôbec som ťa nespoznávala.

Na tomto príklade je vidieť, ako zdanie klame. Preto je dôležité si premyslieť každý jeden symbol, ktorý dostanete od svojho partnera. Nemusí to byť vždy hneď to najhoršie. Avšak na druhej strane je to okamih, kedy sa každý z nás musí rozhodnúť, bohužiaľ väčšinou nevhodne, či nesprávne. A práve preto sa snažíme vám pomôcť a naučiť sa správnym reakciám
na všetky podnety vo vzájomných vzťahoch.