Parfumy sprevádzali ľudskú civilizáciu už od nepamäti. Vône z prírody však neplnili vždy úlohu, akú plnia dnes. Ak chcete vedieť, akým vývojom prešli parfumy, kým sa dostali na vašu poličku v kúpeľni, čítajte ďalej…

Najstaršie parfumy neslúžili na parádu

Slovo „parfum“ pochádza z latinského výrazu „per fummum“, čo znamená „skrze dym“. Práve dym a pálenie vonných bylín, z ktorých sa uvoľňuje určitá špecifická aróma, môžeme považovať za začiatky využívania parfumov. Kombinácia vonných bylín a ohňa sa spájala s duchovnými rituálmi, s ktorými sa v určitej podobe môžeme stretnúť aj dnes – spomeňte si napríklad na kadidlo v kostole či na očistné rituály s bielou šalviou či orientálnymi vonnými tyčinkami. A ako príjemne vonia byt prevoňaný aromalampou... Neskôr boli populárne predovšetkým vonné oleje a mastičky. Používali ich iba zámožní ľudia, ktorí si takýto luxus mohli dovoliť. Najstaršia objavená továreň na výrobu parfumov sa nachádza na Cypre a jej vek sa odhaduje na viac ako 4 000 rokov. Parfumy vyrábané na tomto ostrove obsahovali údajne výťažky z rozmarínu, koriandru, pínie a levandule a mali podobu malých alabastrových fľaštičiek. Parfumom v dávnych dobách holdovali nielen Gréci, Egypťania a Rimania, ale aj Peržania a Indovia, ktorí experimentovali s destiláciou a výrobou esenciálnych olejov. V moslimských krajinách boli parfumy už v 6. storočí súčasťou hygienických rituálov. Dodržiavať tieto zvyky nariaďovalo islamské náboženstvo, rovnako ako kúpanie sa a čistenie zubov.

Zvodné parfumy ako exotické afrodiziakum

Voňavé kvetinové a bylinné olejčeky a vody sa však využívali aj ako afrodiziakum – najmä Egypťania obľubovali omamnú vôňu ruží či exotickej škorice, šafranu a kardamomu. Ak chcete vedieť, ktoré bola obľúbená vôňa slávnej kráľovnej Nefertiti, prečítajte si náš blog o histórii afrodiziák.

Moderný parfum je doplnok pre každého

Pánske a dámske parfumy, ktoré poznáme dnes, sú ľahko dostupné a vyberie si z nich naozaj každý – široké spektrum aróm ulahodí aj tým najnáročnejším. Parfumy s prírodnými arómami jazmínu, ruže, santalu, škorice či citrusov patria medzi najpopulárnejšie darčeky pre ženy. Pre mužov sa viac hodia korenisté, zemité a drevité vône, ktoré v svojej aróme skrývajú napríklad tóny santalového dreva či klinčekov. TIP: Prečítajte si, ako pôsobia jednotlivé vône na ľudskú psychiku a aký je správny postup pri používaní parfumu.