ZEREX - úprimná radosť dospelých
close
Čo robiť, ak muž odíde do jaskyne – 1. časť
Vzťahy

Čo robiť, ak muž odíde do jaskyne – 1. časť

Nezúfajte, ak muž odíde do jaskyne…

Zastavme sa znova pritom, ako je to s jaskyňami a drakmi a s tým, čo majú ženy robiť, ak ich muži sedia v jaskyni. Na toto by vedeli najlepšie odpovedať samotní muži. Aj mnohí odborníci na vzťahy mužov a žien, napríklad John Gray využíva skúsenosti zo svojich seminárov, kde sa stretáva s mužmi a ženami, s ktorými rieši ich problémy vo vzťahoch. Využíva prítomných mužov na to, aby práve oni odpovedali na tieto otázky, ako je to s jaskyňami a drakmi a čo majú robiť ženy, ak sú oni v jaskyni. Zvyčajne sa stotožňujú s tým, že čím viacej sa ženy pokúšajú donútiť ich komunikovať, tým ťažšie vyjdú z jaskyne, respektíve tým dlhšie zostávajú v nej.

Mnohokrát vravia aj nasledovné: „Je to ťažké pre mňa vyjsť z jaskyne, pretože moja žena je na mňa nahnevaná, pretože som bol dlho preč.“ Ak je muž obvinený z odchodu do jaskyne, bude sa tam opätovne vracať.

Platí, že muž zvyčajne odíde do jaskyne najmä z toho dôvodu, že pociťuje nespravodlivosť, je pod vplyvom napätia a stresu, alebo sa snaží nejaký problém vyriešiť samostatne. Ak by bol podporovaný na základe názorov a obrazu svojej ženy, malo by to odvrátený vplyv.

Následne si predstavíme šesť hlavných metód, ako je možné pomôcť mužovi, ktorý sa rozhodol odísť do jaskyne.

  1. Nesnažte sa mu pomôcť pri riešení problému.
  2. Neprejavujte nesúhlas s jeho požiadavkou byť sám.
  3. Nepýtajte sa na jeho pocity a stavy.
  4. Nesužujte sa pre neho a nemajte súcit s ním.
  5. Neseďte pred vstupom do jaskyne a nevyčkávajte, kedy pôjde von.
  6. Zaoberajte sa niečím, čo vás teší.

V prípade, že žiadate porozprávanie, jednoducho mu napíšte list, ktorý si následne bude môcť prečítať, ak sa vráti späť. Ak vyžadujete spoločnosť, porozprávajte sa s priateľkou. Nesúhlaste s tým, aby partner bol jedinou osobou, ktorá vám bude robiť radosť. Ako vidíte, dôležité je nevzdávať sa, ak muž odíde do jaskyne. Existujú viaceré možnosti, ktorými dokážete zmierniť situáciu, keď sa muž vzdiali a odíde do „svojej“ jaskyne.