O ženskej menopauze ste už určite veľa počuli – vedeli ste však, že niečo podobné zažívajú aj muži? Mužský „prechod“ sa volá andropauza a podobne ako ženské klimaktérium, je sprevádzaný nepríjemnými prejavmi, na ktoré sa páni musia pripraviť. Ako si môžete pomôcť, aby ste ju zvládli v čo najväčšej telesnej aj duševnej pohode?

Andropauza a neplodnosť – s akými zmenami treba rátať?

Mužský prechod sa zvykne objavovať okolo 45. roku života, výnimočne sa však môže prejaviť už okolo 30-ky. Telo produkuje čoraz menej mužského pohlavného hormónu testosterónu, čo sa odrazí predovšetkým na zhoršenom libide. Muž má menšiu chuť na sex, už ho ani tak nebavia milostné hry s partnerkou – radšej si v posteli pospí, nakoľko je stále unavený.

Ovplyvňuje andropauza erekciu?

V dôsledku andropauzy sa môžu dostaviť problémy s erekciou, ktoré môžu vyústiť až do impotencie, keď muž prestáva byť schopný normálneho pohlavného styku a tým stráca svoju plodnosť. Nehovoriac o postupne sa znižujúcom počte a zhoršenej pohyblivosti spermií, v dôsledku nízkej hladiny testosterónu. Andropauza a neplodnosť skrátka kráčajú ruka v ruke. Medzi ďalšie prejavy andropauzy patrí strata svalovej hmoty a ochlpenia, čo tiež súvisí s nedostatkom mužského pohlavného hormónu. Podobne ako dámy, aj páni sú počas tohto citlivého obdobia náladovejší, majú tendenciu upadať do depresie a často ich trápia poruchy spánkového rytmu.

Je možné zmierniť prejavy andropauzy prírodným spôsobom?

Pokles testosterónu vo vyššom veku je prirodzený a nevyhne sa mu žiaden muž. Dobrou správou však je, že existujú bylinky, ktoré stimulujú tvorbu tohto hormónu v mužskom tele, čím sa následky andropauzy zmiernia a kvalita života sa zlepší. V tomto smere sa obzvlášť osvedčili bylinky Kotvičník zemný a Maca peruánska – obidve prispievajú k nárastu libida, dlhšej výdrži a tým aj k uspokojivému sexuálnemu životu. Extrakty zo spomínaných byliniek sú súčasťou voľne dostupného doplnku stravy Zerex Ultragold, ktorý si môžete objednať online.