To, že ženy prechádzajú zložitým obdobím s názvom menopauza, je všeobecne známy fakt. Vedeli ste však, že niečo podobné zažívajú aj muži? Mužský „prechod“ - andropauza je podobne ako ženské klimaktérium sprevádzaný nepríjemnými prejavmi, na ktoré sa musia páni pripraviť.

Starnutím hladiny hormónov klesajú, čo ovplyvňuje nielen pracovné nasadenie, ale aj sexuálnu túžbu aj celkové zdravie. Ako sa dá od nej pomôcť a zvládnuť ju v čo najväčšej telesnej aj duševnej pohode?

Andropauza – s čím treba počítať?

Andropauza sa zvykne objavovať okolo päťdesiateho roku života muža, výnimočne sa však môže prejaviť skôr. Telo produkuje čoraz menej mužského pohlavného hormónu testosterónu. Ten je zodpovedný za duševné aj fyzické zmeny už počas puberty. Ovplyvňuje celkovú energiu, hĺbku hlasu, veľkosť pohlavia, udržiava svalovú hmotu.

Medzi bežné prejavy andropauzy patria:

● nedostatok energie,

● znížená motivácia,

● pokles sebavedomia,

● ťažkosti s koncentráciou,

nespavosť alebo ťažkosti so spánkom,

● zvýšená tvorba telesného tuku,

● pokles objemu svalov,

erektilná dysfunkcia,

znížené libido,

● neplodnosť,

nízke hladiny testosterónu spojené s menopauzou u mužov boli tiež spojené s osteoporózou.

Vplyv andropauzy na erekciu a plodnosť

V dôsledku andropauzy sa môžu dostaviť problémy s erekciou, ktoré môžu vyústiť až do impotencie, keď muž prestáva byť schopný normálneho pohlavného styku a tým stráca svoju plodnosť. Nehovoriac o postupne sa znižujúcom počte a zhoršenej pohyblivosti spermií, v dôsledku nízkej hladiny testosterónu.

Ako zmierniť prejavy andropauzy prírodným spôsobom?

V prvom rade vsaďte na zdravý životný štýl. Ten zahŕňa zdravú stravu bohatú na vitamíny a minerály, a prirodzene aj každodennú fyzickú aktivitu. To sú prvé kroky, ktoré umožnia udržať si silu, energiu a svalovú hmotu. Pravidelná fyzická aktivita môže dokonca zlepšiť náladu, sebavedomie a podporiť lepší spánok.

Dobrou správou však je, že existuje niečo, čo môže ovplyvniť tvorbu testosterónu v mužskom tele. V tomto smere sa obzvlášť osvedčili bylinky kotvičník zemný maca peruánska – obidve prispievajú k nárastu libida, dlhšej výdrži a tým aj k uspokojivému sexuálnemu životu. Extrakty zo spomínaných byliniek sú súčasťou voľne dostupného doplnku stravy Zerex Ultragold.