ZEREX - úprimná radosť dospelých
close
Anatómia hádky a škriepky – 1. časť
Vzťahy

Anatómia hádky a škriepky – 1. časť

Uvedomte si, že existuje ďalší model typicky mužského a typicky ženského správania…

V rámci predchádzania hádke, či škriepke bude dobré, ak spoznáte aj základnú stavbu, respektíve anatómiu hádky (škriepky). Uvedieme si to na konkrétnom príklade z bežného života.

Stalo sa to jeden prekrásny letný deň, ako je teraz. Vybrali sme sa s manželkou na vychádzku s cieľom osviežiť sa vôňou prírody a čerstvého vzduchu. Následne sme si spravili občerstvenie v prírode z prineseného jedla a pitia. Všetko sme zjedli a bola pokojná atmosféra, až pokiaľ som nezačal rozprávať o dosiahnuteľných investíciách. V tomto momente sa na mňa manželka nazlostila, práve pre to, ako som sa opovážil vložiť všetky naše úspory do neistých dlhopisov a akcií. Z môjho pohľadu sa jednalo o „uvažovanie nahlas,“ ona to však brala ako istú naplánovanú vec, ktorú sa chystám v najbližšej dobe uskutočniť (bez jej účasti a dohody). Veľmi sa rozčúlila. A ja som bol zase nasrdený z toho, že sa vôbec hnevá a vzišla z toho dosť nepríjemná hádka.

Domnieval som sa, že je nespokojná s tým, do čoho chcem investovať naše úspory a bránil som svoje rozhodnutie. Súčasne som bol veľmi rozčúlený. Manželka ma presviedčala, že tieto dlhopisy a akcie sú veľmi rizikové a nebezpečné na investovanie pre bežného neskúseného človeka. V skutku je však viac vadilo, že som sa s ňou o tom predtým neporozprával a nepožiadal som ju o radu. Okrem toho bola smutná a zarmútená z toho, že neuznávam teraz jej právo hnevať sa. V skutočnosti som sa tak rozdráždil preto, lebo mi vyjadrila a dala najavo nedôveru v moje schopnosti. Následne sme sa obidvaja utíšili a znova bolo všetko ako predtým.

Keď sme už boli s manželkou pomerení, povedala mi: „Vieš, častokrát sa mi zdá, že ak sa škriepime, že ja sa pre niečo nahnevám, následne sa aj ty nahneváš práve preto, že som nahnevaná a nakoniec sa ti musím ospravedlniť za to, že som ťa nahnevala. Niečo mi tu chýba. Niekedy by mi dobre padlo, ak by si aj ty vyjadril ľútosť nad tým, že si ma nahneval.“

V momente, ako mi toto povedala, som porozumel významu ukrytom v jej náhľade a presvedčení. Skutočne nebolo v poriadku vyčkávať na jej ospravedlnenie, predovšetkým v tom prípade, keď som bol ja tým vinníkom, čo ju rozčúlil.

Pamätajte si: Takýto nový pohľad na hádku rapídne zmení aj váš vzťah. Mnoho žien a partneriek sa stotožňuje práve s takýmto príkladom zo života. Uvedomte si, že sa jedná o iný model charakteristický aj pre mužské, tak i pre ženské správanie. Konkrétny základný model správania oboch pohlaví si priblížime v našom ďalšom článku.