Jednoducho či chcete alebo nie, v každom vzťahu sa raz dostavia náročné a ťažké chvíle. Dôvodov môže byť viacero. Najčastejšími dôvodmi sú ochorenie, smrť blízkeho človeka, vysoká vyťaženosť, nedostatok spánku, či iné. Niekedy by stačilo, ak jednoducho vypnete a doprajete si viac odpočinku a pokoja. Práve v takýchto situáciách sa musíte rozprávať láskavo, s pochopením, porozumením a rovnako. Okrem toho je potrebné pochopiť to, že nikto nespadol z neba múdry a s tým, že vie všetko. Pokiaľ sa priučíte tomu, že budete zdarne komunikovať pri menších konfliktoch, dokážete premôcť i krízové a hrozivé situácie, pokiaľ vás nečakane zastihnú.

Bez vhodných slov to nepôjde...

V našich predchádzajúcich článkoch sme uvádzali prípady zo života, ak sa vaša partnerka rozčúli, či sa znepokojí pre niečo, čo ste urobili alebo naopak neurobili. Avšak to neznačí, že sa vy ako muž nemôžete dostať do rovnakej situácie práve so ženami. Uvedené prípady sa rovnako týkajú oboch pohlaví, nie iba jedného. Pokiaľ máte jeden druhého, patrilo by sa opýtať na to, ako by práve ona (on) reagovali na situácie, ktoré sme uviedli v našich článkoch. Veľmi vám to môže pomôcť do ďalších dní vo vzťahu, predovšetkým ak nastanú podobné problémy.

Pokiaľ sa práve nezlostíte, skúste sa dozvedieť, ktoré slová platia pre ňu (jeho) najviac a následne sa jej (mu) zverte, čo zase môže pomôcť vám. Pokiaľ sa vopred dohovoríte na istých rozhodnutiach, práve v záťažovej situácii vám to veľmi pomôže eliminovať (neutralizovať) vzniknuté napätie a stresové stavy.

Musíte však pochopiť, že bez brania ohľadu na výber vhodných slov to nepôjde. Najvýznamnejšie sú pocity, ktoré sa za nimi ukrývajú. I keby ste použili totožné vety (rovnaké, ako sme v predchádzajúcich článkoch uvádzali), pokiaľ partnerka (partner) nebude pociťovať vašu lásku, chválu, súcit a zhodu, povolenie, stres a napätie budú narastať.

Ako sme sa zhodli, v istom okamihu je najlepším riešením skončiť už v začiatkoch narastajúceho problému. Dajte si prestávku, upokojte sa a to bude najlepším riešením. Následne sa opäť stretnite a usilujte sa pokračovať v rozhovore s väčším prejavením porozumenia, akceptácie, chvály a súcitu. Niektoré zmeny môžu vyzerať ako pokrytecké, ba až falošné. Viacerí z vás sa domnievajú, že niekoho s láskou ľúbiť znamená práve to, ak mu poviete všetko tak, ako to v skutočnosti je. Takýto postup však nehľadí na pocity poslucháča a to môže byť veľkým problémom.

Môžete byť priamym a otvoreným, pokiaľ sa bude jednať o pocity. Avšak nie je potreba, aby ste dávali najavo pocity takým spôsobom, ktorý partnerku (partnera) bude znevažovať alebo mu ublíži. Pokiaľ si však s nadšením osvojíte naše viaceré odporúčania priamo vo vašom vzťahu v praxi, rozšíria sa vám schopnosti komunikovať pozornejšie a láskavejšie, s väčšou náklonnosťou veriť. Po istom čase si určite na takúto metódu zvyknete a budete ju dennodenne využívať.

Pokiaľ vaša partnerka (partner) sa usiluje v praxi skúsiť niektoré z našich odporúčaní a myšlienok, spomeňte si na to, že je to prejav opory a podpory. Zozačiatku vám takéto slová budú vyznievať možno pokrytecky a nasilu. Musíte pochopiť, že to bude beh na dlhšie trate, pretože nie je možné za pár dní premeniť to, čo sa tvorilo celý život. Každý partnerkin (partnerov) počin súďte obozretne a ostražito, aby ste ju (jeho) nedonútili rýchlo sa poddať a rezignovať. Vaša podpora bude najdôležitejšia v smere, aby vo svojom úsilí vydržal(a) čo najdlhšie a nevzdal(a) túto dlhú cestu za vysnívanou premenou, ktorú vy náruživo oceníte.