Všetkého veľa škodí a platí to aj pre estrogén. Jeho prebytok totiž nie je problém len pre ženy. Viete, v čom všetkom zohráva tento hormón svoju úlohu? Možno máte zafixovanú predstavu “muži majú testosterón” a “ženy majú estrogén”. Vedzte, že tak, ako je možno určité množstvo mužského pohlavného hormónu nájsť v ženskom tele, v mužskom koluje aj estrogén. V tomto článku sa dozviete, aký má vplyv jeho zvýšená hladina na mužské telo aj ako znížiť hladinu estrogénu u muža.

Estrogén vs. testosterón

Správna rovnováha medzi estrogénom a testosterónom je kľúčom ku zdraviu prostaty a srdca. Muži potrebujú malé množstvo estrogénu z rôznych dôvodov, fyzických aj neurologických. Vedecké výskumy totiž dokazujú, že u mužov sa estrogén podieľa na regulácii testosterónu, niekoľkých funkciách mozgu, kostnej zdravie, zdraví pleti, sexuálnych funkciách, libide, kardiovaskulárnych funkciách a regulácií cholesterolu.

Aký má vplyv zvýšená hladina estrogénu na muža?

Príliš málo estrogénu môže u mužov viesť k osteoporóze a k zlomeninám kostí. Mierne zvýšené hladiny zdvojnásobujú riziko mozgovej príhody a zvyšujú pravdepodobnosť výskytu chorôb koronárnych artérií. Vysoké hladiny estrogénu u mužov prispievajú k rakovine prostaty, srdcovým chorobám aj gynekomastii (zväčšené prsia)

Keď sa testosterón mení na estrogén, nízke hladiny testosterónu môžu spôsobiť mnohé nepríjemné príznaky vrátane straty svalovej hmoty, únavy, nízkeho libida, erektilnú dysfunkciuNavyše nadmerný estrogén u mužov zvyšuje telesný tuk a môže prispieť k cukrovke a vysokým hladinám tuku v tele. 

Symptómy vysokého estrogénu u mužov

Normálne sa u mužov testosterón a estrogén udržiavajú v správnej rovnováhe. Keď sa hladiny estrogénu u mužov zvyšujú, hladiny testosterónu majú tendenciu klesať. Príznaky vysokého estrogénu sa teda vyskytujú spolu s príznakmi nízkeho testosterónu. 

Najbežnejšie príznaky vysokého estrogénu u mužov

 1. Znížené libido a ďalšie sexuálne problémy
 2. Znížená erektilná funkcia
 3. Gynekomastia (zväčšené prsia)
 4. Benígna hyperplázia prostaty a iné problémy s prostatou
 5. Zvýšený telesný tuk 
 6. Zhoršená nálada
 7. Diabetes 2. typu
 8. Pocity únavy
 9. Strata svalovej hmoty
 10. Emocionálne poruchy (najmä depresia)

Ako znížiť hladinu estrogénu u muža?

Dôležitou by mohla byť skutočnosť, že hormonálna rovnováha estrogénu s testosterónom je kľúčová viac ako hladiny samotného estrogénu. Našťastie existuje množstvo metód, ako udržiavať estrogén “na uzde” (zmeny životného štýlu, cvičenie, strava).

Najlepšie metódy na zníženie hladín estrogénu u mužov a na zlepšenie rovnováhy estrogénov sú:

 • Jesť zeleninu niekoľkokrát za týždeň: brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel, obsahujú vysoké množstvá glukozinolátov, ktoré sa transformujú do bioaktívnych zlúčenín, ktoré pomáhajú znižovať aktivitu estrogénu a zvyšujú detoxikáciu estrogénov.
 • Zásobiť sa dostatkom vitamínu B12, folátu, betaínu a cholínu. Pomáhajú zlepšiť biochemický proces známy ako metylácia, čo je dôležitá funkcia v metabolizme a detoxikácii estrogénu. Dôležité zdroje potravy zahŕňajú mäso, ryby, mäkkýše, vajcia, špenát, repa a quinoa.
 • Cvičenie a znižovanie hmotnosti sú tiež dôležitou prírodnou liečbou na zníženie vysokých estrogénových príznakov u mužov. Stačí začať zavádzaním jednoduchých zmien vo vašej rutinnej činnosti: viac pešej chôdze. Aj 20 minút pohybu denne je lepších ako sedenie pri televízií alebo počítači. Pomôže zvýšiť úroveň aktivity a súčasne znížiť hladinu estrogénu.
 • Zvýšiť prirodzene testosterónZerex Ultragold obsahuje vysokokoncentrované prírodné zložky, ktoré podporujú libido a chuť na sex, udržujú dlhodobo sexuálnu kondíciu a optimálnu hladinu testosterónu v tele. 
 • Znížiť úroveň stresu. Na začiatok môže pomôcť meditácia a dychové cvičenia, postupne krok za krokom optimalizovať výkon, denné činnosti. 
 • Ak máte príznaky vysokého estrogénu alebo nízky testosterón a počas niekoľkých mesiacov prirodzené metódy nezaberajú, navštívte lekára. Môže využiť hormonálnu liečbu alebo intenzívnejší režim prirodzenej liečby.

Zerex Ultragold

Zaujímavosťou je, že…

Starší muži majú vyššiu hladinu estrogénu ako postmenopauzálne ženy.

Zatiaľ čo vysoké hladiny sú spojené so zvýšeným rizikom mŕtvice a srdcových ochorení, existuje tiež riziko srdcových ochorení s nízkym estrogénom. Nízky estrogén môže tiež spôsobiť nespavosť a únavu.