ZEREX - úprimná radosť dospelých
close
Ako vysloviť iný názor bez hádky a škriepky – 1. časť
Vzťahy

Ako vysloviť iný názor bez hádky a škriepky – 1. časť

Naučte sa vysloviť svoj „odlišný“ názor bez hádania a škriepenia…

Prejdime teraz k avizovanej problematike „Ako vysloviť opačný názor bez toho, aby sa to skončilo hádkou, či škriepkou“. Pokiaľ ste v detských rokoch nemali možnosť pozorovať kladné a dobré príklady, dávanie najavo rozdielnych názorov a nesúhlasu, môže byť práve táto vec pre vás v dospelosti veľmi náročnou úlohou. Mnoho z vás rodičov ani nevie, čo je to konflikt, spor, či akákoľvek hádka. Na druhej strane jestvovali medzi rodičmi slovné zápasy a bitky. V našom článku prehľadnejšie v jednotlivých stĺpcoch priblížime práve to, ako vy muži a vaše partnerky častokrát nechtiac zapríčiňujú hádky. Ak ste ženou, pokojne sa v týchto prípadoch nájdete aj vy, milé naše partnerky.

Pri každom druhu hádky uvedieme rečnícku otázku, ktorú by mohla predostrieť vaša partnerka a poukážeme na to, ako predmetnú otázku pochopíte vy (ako muž). Nasledovať bude príklad vašej (mužovej) interpretácie a ako vaša partnerka na základe toho, čo počuje, nadobudne presvedčenie, že neberiete vážne jej pocity. V závere predložíme spôsoby, ako by ste sa vy muži a ženy mali vyjadrovať s cieľom uniknutia pred hádkou a aby ste sa vzájomne podržali.

1)   prípad: Ak muž príde oneskorene domov

Rečnícka otázka ženy

Ak muž príde neskoro, žena povie: „Ako môžeš toľko meškať?“ alebo „Prečo si nezavolal?“ alebo „Čo si o tom mám myslieť?“

Čo počuje muž

Vy však počujete: „Nemáš dôvod toľko meškať! Si úplne ľahostajný. Ja toto nerobím. Som lepšia ako ty.“

Mužovo vysvetlenie

Ak prídete neskoro a žena je nahnevaná, začnete vykladať: Na moste bola veľká premávka,“ alebo „V živote to nejde vždy podľa tvojich predstáv,“. alebo „Nemôžeš čakať, že vždy budem doma načas“.

Čo počuje žena

Ona však počuje: „Nemáš sa čo hnevať, pretože som mal závažný dôvod meškať. Navyše práca je dôležitejšia ako ty, ty chceš odo mňa veľmi veľa a naraz.“

Ako môže žena zmenšiť svoj vzdor

Môže hovoriť: „Skutočne sa mi nepáči, ak chodíš neskoro. Znepokojuje ma to. Najradšej by som bola, ak by si zavolal.“

Ako môže muž vzdať viac chvály a súcitu

Môžete hovoriť: „Prišiel som neskoro, prepáč, že som ti spôsobil traumu.“

Dobrá rada na záver: Najdôležitejšie je počúvať a skôr veľa nevysvetľovať. Usilujte sa porozumieť a priznať si, čo partnerka potrebuje, aby pociťovala dostatok lásky a uznania.