ZEREX - úprimná radosť dospelých
close
Ako pomôcť žene, ak sa muž potrebuje odvrátiť
Vzťahy

Ako pomôcť žene, ak sa muž potrebuje odvrátiť

Neodsúvajte rozhovory, radšej využite vhodnú chvíľu, keď vás partner dokáže počúvať…

Ako prvé bude potrebné sa vyrovnať s aktuálnym stavom, ktorý medzi vami vznikol a je. Musíte sa uspokojiť s vlastnou potrebou odvrátiť sa. Aj napriek tomu, že sa usilujete svojej partnerke dať najavo lásku, v tomto okamihu skrátka nemôžete všímavo a sústredene počúvať. Neusilujte sa počúvať, keď skrátka nemôžete.

Ako druhé si uvedomte jej smútok a to, že žena vyžaduje viac, ako jej dokážete v tejto chvíli dať. Jej smútok je reálny a ozajstný. Nezavrhujte ju kvôli tomu, čo vyžaduje, samozrejme ani za to, že je smutná a zarmútená. Toto vaše správanie by jej ublížilo oveľa viac. Partnerka bude potrebovať viac lásky, ako inokedy predtým. Vaša potreba priestoru je obyčajná a zdravá, rovnako ako jej potreba blízkosti, intimity a dôvernosti. Je možné, že sa asi obávate toho, že vám to neprepáči, alebo vám už nebude dôverovať. Náklonnosť veriť a súcit je možné nadobudnúť znova, pokiaľ o ženine pocity vyjadríte záujem a súčasne im porozumiete.

V rámci poslednej možnosti, čo môžete robiť, ak nedokážete počúvať, je to, že sa vystríhajte škriepke. Uistite partnerku, že sa určite vrátite späť. Pokiaľ dáte najavo, že chápete jej smútok a bolesť, nebude aj naďalej presvedčená o tom, že jej utrpenie a smútok nie sú na mieste. Aj napriek tomu, že nedokážete vyhovieť svojej milej tak, ako by chcela a potrebovala ona, nesťažujte celú situáciu škriepkou, či rozporom. Uistite ju v tom, že sa vrátite späť a budete sa jej venovať potom toľko, koľko bude potrebovať a vyžadovať.

Vaša potreba mať chvíľku pre seba vo svojom priestore (napríklad pri sledovaní televízie) je celkom normálna a zdravá. Rovnako, ako je a bude normálne a zdravé, keď manželka je a bude sužovaná a utrápená pocitmi krivdy.

Miesto toho, aby ste škriepkou získal právo na sledovanie televízie, postačuje prehovoriť takto: „Rozumiem, že si smutná a zronená, no v tejto chvíli by som rád sledoval televíziu. Potrebujem vypnúť a uvoľniť sa. Ak sa budem cítiť lepšie, pokojne sa môžeme pozhovárať.“ Takýmto spôsobom dosiahnete čas na sledovanie svojho obľúbeného programu v televízii, ako aj možnosť málo sa „nasýtiť“ a prichystať na komunikáciu o manželkinom utrpení, bez toho aby ste urobil pochybnými pocity svojej partnerky.

Súhlasíme s tým, že manželke takýto postup nemusí vyhovovať, no istotne bude môcť akceptovať vaše želanie a túžbu. Je zrejmé, že ona chce aby ste sa choval všímavo a koncentrovane zakaždým. No keď vyžadujete odvrátiť sa, máte na to právo a môžete tak učiniť. Nemôžete predsa dávať, keď nemáte čo. Vo svojej moci máte možnosť zamedziť tomu, aby sa stav ešte viac skomplikoval. Riešenie je na prvý pohľad veľmi jednoduché – musíte obaja brať do úvahy potreby toho druhého.

Partner, ktorý sa na istú dobu odvráti a po istom čas sa aj vráti späť, má vo svojom vnútri oveľa viacej lásky. V tomto momente je pozorný a všímavý voči sústredenému počúvaniu svojej partnerky. Toto je najlepší moment na komunikáciu. Pokiaľ partnerka chápe mužovu nevyhnutnú potreby odvrátiť sa a uchýliť sa do jaskyne, nemusí zabudnúť na svoju potrebu hovoriť. Na druhej strane nemôže čakať, že ju partner bude počúvať, ako predtým. Partnerka sa musí vyrovnať s tým, že partner niekedy nemôže počúvať alebo hovoriť a v inej chvíli zase je toho schopný. Vyberte si tú správnu chvíľu a neodsúvajte rozhovory, ale snažte sa nájsť chvíle, keď vás partnerka môže vypočuť. Iba takto docielite skutočne to, čo chcete a budete obaja spokojní a pokojní.