Ako sa dá dosiahnuť úprava trávenia pomocou stravy?

Rýchla úprava činnosti čriev – čo zaradiť do jedálnička?

Väčšina z nás predpokladá, že jedlo, ktoré zjeme, hneď výlučime pri najbližšom vyprázdňovaní. V skutočnosti to však môže trvať oveľa dlhšie. Jedlo totiž cestuje našim tráviacim systémom dosť dlhú dobu. Čas potrebný na prechod potravy od úst až do konečníka, sa nazýva tranzitný čas. Tento čas sa môže u každého z nás líšiť, pričom u tých, ktorí prijímajú dostatok vlákniny, je to približne 24 hodín.


Existuje mnoho faktorov, ktoré určujú, ako dlho bude trvať, kým jedlo našim telom prejde. 

Táto doba závisí od toho, 


  • čo sme zjedli,

  • aká je naša úroveň fyzickej aktivity, 

  • aký máme psychický stres, 

  • a aké je naše celkové zdravie.


 Ak sa vám zdá, že váš tráviaci trakt spracováva potravu príliš dlho, tu je zopár užitočných krokov, ktoré môžete podniknúť na urýchlenie trávenia. 

  1. Cvičte 30 minút denne

 Potrava sa cez telo presúva pomocou série svalových kontrakcií. Tieto svalové kontrakcie sa nazývajú peristaltika. Čím väčší “pecivál” ste, tým pomalšia je vaša peristaltika.

To môže mať za následok napríklad zápchu či pocit celkového nepohodlia v črevách. Cvičenie pomáha zrýchľovať metabolizmus, vďaka čomu sú svalové kontrakcie, peristaltika, častejšie. To je zároveň dôvod, prečo niektorí ľudia cítia nutkanie ísť na toaletu hneď po cvičení. 

  1. Jedzte viac vlákniny 

Potraviny bohaté na vlákninu, ako sú celozrnné výrobky, listová zelenina a čerstvé ovocie, dodajú vašej stolici objem a pomôžu stimulovať črevá, aby strávenú potravu vytlačili rýchlejšie a efektívnejšie.

  1. Dajte si občas jogurt

Jogurt a iné probiotické potraviny ako kyslá kapusta, mäkké syry či kysnutý chlieb obsahujú živé bakteriálne kultúry, ktoré podporujú zdravé tráveniu prospešné baktérie, žijúce v našich črevách. 

  1. Skúste obmedziť mäso

Mäso, mlieko, tvrdý syr a rafinované sacharidy, ako je biely cukor, biela múka a instantné ovsené vločky, pomaly prechádzajú tráviacim traktom a môžu spomaliť peristaltiku. 

  1. Dodržujte pitný režim

Všetci vieme, že sa odporúča vypiť 8 pohárov vody denne. Toto odporúčanie má mnpžstvo zdravotných dôvodov, v tomto prípade voda pomáha udržiavať stolicu zvlhčenú, čím skracuje čas jej presunu črevami. 


Užitočné prírodné stimulanty na úpravu trávenia sú napríklad:


Púpava lekárska pôsobí ako probiotikum, podporuje peristaltiku čriev a znižuje cholesterol. Skorocel indický (psyllium) dodáva vlákninu, ktorá napomáha k redukcii hmotnosti, čistí črevá a udržiava optimálnu hladinu cukru.

Sladkovodná riasa Chlorella pyrenoidoza detoxikuje a čistí hrubé črevo. Podporuje prirodzenú mikroflóru v tráviacej sústave, odstraňuje zápchu a nadúvanie.

Pestrec mariánsky stimuluje vylučovanie tráviacich enzýmov a žlče. Regeneruje pečeňové bunky a chráni ich pred jedmi.

Aloe Vera detoxikuje a pomáha pri akútnej hnačke, žalúdočných bolestiach a pri zápche.

Rakytník rešetliakový posilňuje pečeň, pomáha čistiť tráviacu sústavu.

Čierne korenie zvyšuje vylučovanie tráviacich kyselín a urýchľuje metabolizmus, stimuluje pankreas, zbavuje nadúvania, hnačky aj zápchy.

Tip pre vás:

Všetky tieto tráveniu prospešné látky nájdete tiež v doplnku výživy na prírodnej báze Zerex Enzemax. Nedopusťte, aby vám problémy s trávením prerástli cez hlavu. Doprajte tráviacemu traktu bylinkové pohladenie a vaše útroby budú priasť blahom.