Tehotenstvo - Ako môžete podporiť zdravý vývoj plodu?

Rozhodli ste sa otehotnieť, ste na to emocionálne pripravené, pomaly plánujete prvé nákupy. Ale je pripravené aj vaše telo? S tehotenstvom preň totiž prichádza séria najzaujímavejších zmien, aké vo svojom živote žena prežije.

Pripravte sa na ne zodpovedne a podporte tak bezproblémový priebeh tehotenstva a zároveň zdravý vývoj dieťatka. Plánujete otehotnieť alebo už ste v počiatočnom štádiu tehotenstva? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť vaše telo, myseľ a dušu.

Vitamíny a minerály

Nezdravé potraviny nahradiť zdravými, je prvá vec, ktorú by mala snažilka urobiť. Čím je fyzicky zdravšia pred tehotenstvom, tým lepšie je vytvorené prostredie na udržanie zdravého tehotenstva. Dôležitý je dostatočný prísun vitamínov, minerálov. Tie získate predovšetkým z ovocia, zeleniny, celozrnných potravín. Potrebujete vápnik, horčík, vitamín C a jednou z najdôležitejších je kyselina listová.

Kyselina listová

Vedci v mnohých štúdiách dokázali, že kyselina listová je dôležitá pre správny vývoj dieťaťa. Znížuje riziko porúch nervovej trubice dieťatka. Preto ju zaraďte minimálne 3 mesiace predtým, než otehotniete aj počas tehotenstva. Užívajte ju vo forme doplnkov alebo v jej prirodzenej forme v zelenine so zelenými listami, paprike a celozrnných potravinách.

Podľa štúdie Doplnok kyseliny listovej pre tehotné ženy a tie, ktoré plánujú tehotenstvo na ženách v reprodukčnom veku, je odporúčaná denná dávka 400 až 1000 mikrogramov.

Železo


Je nevyhnutné na tvorbu červených krviniek dieťaťa. Odporúča sa kombinovať s vitamínom C, ktorý napomáha jeho vstrebávaniu.

Vitamín E

Zlepšuje plodnosť, zmenšuje riziko samovoľného potratu. Podľa štúdie Tehotenstvo a vysoké dávky vitamínu E sa ukázalo, že vysoké dávky vitamínu E zmierňujú alebo dokonca zabraňujú škodlivému účinku etanolu a cukrovky na plod. Odporúčaná dávka vitamínu E je 22-30 mg na deň.

Vitamín C

Napomáha tvorbe kolagénu. Pôsobí ako antioxidant a posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu.

Jód

Zabezpečuje správny vývoj centrálnej nervovej sústavy dieťaťa. Je vhodné, užívať jód aj počas kojenia.


Čo zo stravy určite vynechať?

Štúdie zistili, že ľudia, ktorí majú nevysvetliteľnú neplodnosť, majú často lepšie výsledky, keď je zo stravy odstránený glutén. Odborníci tiež odporúčajú, aby sa tehotné ženy a ženy, ktoré sa snažia otehotnieť vyhýbali surovým rybám a rybám s vysokým obsahom ortuti, nespracovanému mäsu alebo morským plodom, nepasterizovaným mäkkým syrom, surovým vajciam a viacerým bylinkám.

Tekutiny

Určite ste už počuli o tom, že tehotné ženy potrebujú často močiť. Znamená to, že rovnako potrebujú piť veľa vody, aby bolo telo neustále hydratované. Pred otehotnením, ale aj počas neho, sa odporúča piť 2 – 3 litre vody denne.

Fajčenie

Jednou z vecí, ktorou môžete výrazne ovplyvniť svoje tehotenstvo a maximalizovať šance na zdravé dieťa, je prestať fajčiť. Žena, ktorá fajčí, čelí zvýšenému riziku potratu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti svojho dieťaťa. Deti fajčiacich matiek sú vystavené väčšiemu riziku mnohých zdravotných problémov vrátane syndrómu náhlej úmrtnosti.

Podľa štúdie z roku 2009 s názvom Fajčenie matky počas tehotenstva a výsledkov dieťaťa: Skutočný alebo falošný účinok?, je fajčenie veľkým problémom. Môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, spája sa s vyššou mierou diagnostikovaných ADHD, porúch správania aj porúch učenia.

Štúdie vedú k záveru, že pre plod nie je žiadny veľký rozdiel medzi matkou, ktorá fajčí alebo je vystavená pasívnemu dymu. Preto pozor na prostredie, v akom sa pohybujete.

Alkohol

Akonáhle sa začnete snažiť otehotnieť, obmedzte alkohol, ideálne úplne. To sa týka aj budúceho otecka. Alkohol môže totiž u nich znížiť počet spermií, znížiť hustotu a pohyblivosť spermií a zvyšuje počet abnormálnych spermií. U detí môže spôsobiť, že sa narodí s vážnymi zdravotnými problémami.

Kofeín

S obmedzením kofeínu začnite pomaly, nemusíte sa hneď vzdávať svojej obľúbenej „legálnej drogy“. Myslite však na to, že nadmerný príjem kofeínu (viac ako 300 mg denne) bol spojený s problémami plodnosti, ako aj so zvýšeným rizikom potratu i predčasného pôrodu. Hlavu môžete “oklamať” aj vhodnejšími náhradami kávy, ktoré podobne vyzerajú, neobsahujú však kofeín.

Hmotnosť a cvičenie

Rozhýbať svoje telo štyri až päťkrát týždenne aspoň počas 30 minút, je výborný spôsob, ako sa pripraviť na tehotenstvo. Ak už máte pravidelnú fyzickú rutinu, pokračujte v nej. A ak ste na pohovke strávili doposiaľ viac času, ako by bolo zdravé, začnite zľahka a pokračujte potom aj počas tehotenstva. Chôdza, jogging, cyklistika, plávanie, čokoľvek vám vyhovuje.

Byť fyzicky aktívna pred aj počas tehotenstva môže pomôcť zmierniť bolesti, zvýšite tým energiu, budete lepšie zaspávať, zlepšíte si náladu a vyrovnáte sa so stresom. Vykonávajte cvičenia na stred tela, posilnia vaše brušné svaly. To pomôže zaistiť, že sa „dáte rýchlejšie dokopy“ po tom, ako porodíte. Jóga je skvelým cvičením keď už ste tehotná.

Lekár

Chronické ochorenia

Ste obézna alebo trpíte chronickým zdravotným stavom (diabetes, astma, vysoký krvný tlak)? Dostaňte tento stav pod kontrolu skôr, než si otehotniete. Lekár vám odporučí, čo je potrebné urobiť a vysvetlí, či budete potrebovať špeciálnu starostlivosť počas tehotenstva.

Lieky

Povedzte svojmu lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré vám môže totiž vysadiť alebo naopak, niečím vašu liečbu doplniť ešte predtým, než otehotniete.

Očkovania

Nezabudnite s lekárom prebrať aj stav vašich povinných očkovaní (tetanus, rubeola atď). Chránia vás aj vaše dieťa.

Predchádzajúce ťažkosti

Rozhodne lekárovi spomeňte, ak ste mali v minulosti akékoľvek komplikácie spojené s tehotenstvom: vysoký krvný tlak, gestačný diabetes, predčasný pôrod, vrodené chyby plodu alebo tehotenstvo, ktoré vyžadovalo sekciu typu C.

Začnite obmedzovať stres. Vy aj partner

Stres môže posilniť hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý potlačí ovuláciu a u partnera môže znížiť počet spermií. Čo vám pomôže zvládnuť stres:

  • joga
  • dýchacie cvičenia
  • masáž
  • relaxácia
  • spánok

Zmeňte tieto negatívne myšlienky na pozitívne

Ľudia vám počas tehotenstva môžu dávať rady, hovoriť príbehy o tehotných ženách, vyjadria vám svoje obavy. Nedovoľte, aby sa vám do hlavy dostalo toxické myslenie. Predstavujte si seba ako ženu, ktorá bude mať bezproblémový priebeh tehotenstva, na konci ktorého ju čaká zdravé dieťa. Všetko zlé, čo vám niekto povie, vypustite z hlavy. Alebo to jednoducho nepočúvajte.

Pred tehotenstvom navštívte svojho zubára

Nezabudnite, že počas tehotenstva nemôžete byť vystavená rontgenovým lúčom ani väčšine spôsobov liečby problémov so zubami. Preto je vhodné 3 mesiace pred plánovaným otehotnením nechať si urobiť preventívnu prehliadku. Zubára informujte o vašich zámeroch. Bude vedieť, aký zvoliť ďalší postup.
Možno sa vám zdá, že uvedených tipov je veľa, ale verte, že všetko vykonáte s radosťou a bez premýšľania. Stačí si predstaviť vaše vlastné dieťatko - zdravé a plné sily vo vašom náručí.